2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa tetrix » 3. Apríla 2014, 18:07

DSCF3491_edit.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD +O3 čidlo
HW kód : J3413523
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 2.4.2014 13:15SELČ
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo přistání : pole 500m jižně od samoty Karlov, N49.21709915, E15.05645296, 554m n.m (12SATs, odchylka 5m)

Čas přistání : 15:25SELČ
Čas nálezu : 16:23SELČ

Na dnešní odlov ozónovky jsem s sebou vzal kamaráda Sparhawka. Dali jsme si pro dnešní den společnou přezdívku Kobra 11, jelikož se naším revírem zdá se staly Jižní Čechy a naše tempo je vražedné :D Koneckonců mě to baví mnohem víc jezdit dál a poznávat další části naší krásné země, než čekat, až mi to spadne "pod nos".
Vše začalo jako obvykle zprovozněním mobilní trackovací stanice v autě. Vydali jsme se na cestu směr Jindřichův Hradec na stejné trackovací místo na kopci nad městem, které jsem si vybral již při výletu pro sondu před třemi týdny. Cestou jsme pochopitelně neopomněli zakoupit čerstvě stočený jindřichohradecký rum.

Vyjeli jsme opravdu brzy a díky nedělní změně času, která posunula vypouštění sond o hodinu, jsme byli na místě ještě před samotným vypuštěním sondy. Měli jsme tedy dost času na sledování trasy letu sondy a propočítávání predikcí. Z tohoto našeho lenošení nás probral burst již v 31470m, bylo tedy jasné, že se budeme přesouvat výrazněji jinam oproti našemu stanovišti na predikci pro burst v 34km. Do dopadu zbývalo zhruba 25 minut, tedy čas na maximálně dva propočty a dva krátké přesuny.
První propočet padl poblíž Strmilova, cca 9km východně. Projeli jsme kolem Jarošovského pivovaru, který však již nevypadá tak poeticky jak ve známé písni a videoklipu od Argemy, a za ním provedli druhý propočet. Druhá predikce vyšla severněji, k silnici 34 poblíž Širhalovského rybníka. Padák zjevně dobře neplnil svoji aerodynamickou funkci. Zbývalo nám přibližně čtvrt hodiny do dopadu sondy. K samotnému místu dopadu jsem vybral nezpevněnou příjezdovou cestu, venku je sucho a nehrozí žádné zapadnutí. Projeli jsme samotou Karlov a hned za ní odbočili doleva po polní cestě na jih k výše zmíněnému rybníku. Koukali jsme z okének (já spíš dopředu na rozbitou polňačku, která hrozila poškozením podvozku), zda nezahlédneme červenou tečku, kolem však bylo dost stromů a nic jsme neviděli. Dojeli jsme k rybníku, až kam to autem šlo. Poslední smysluplné dekódované souřadnice udávaly pozici na druhé straně rybníka, Sparhawk se vydal na blízký posed, aby vizuálně obhlédl situaci kolem. Vrátil se však s nepořízenou, padák tentokrát neviděl. Vydali jsme se tedy pěšky přímo na místo souřadnic a prohledali i vodní hladinu a část obnaženého dna rybníku, vody v něm bylo oproti satelitním snímkům opravdu poskrovnu. Po sondě však zatím nikde ani památky. Nic neprozradil ani můj výlez s vysílačkou na posed u lesa. Obešli jsme pro jistotu celý les dokola, jedna z posledních souřadnic udávala polohu na jeho západním okraji. Po té jsme se vrátili zpět k autu, protože signál na konektor jsme nikde nechytili. Vyndal jsem yaginu a začali jsme zaměřovat. Signál přicházel asi z tří různých směrů a když jsme přešli na otevřené pole, tak se směry zcela změnily. Byli jsme v signálové pasti, odrazů bylo kvůli okolním lesíkům habaděj, ať jsme chodili terénem sem tam. Vydali jsme se na terénní zlom, který by odstínil celý západní směr a za kterým jsem tak chtěl zjistit, zda sonda neskončila přece jen o něco východněji, blíž k hlavní silnici 34. Jen jsme ke zlomu došli, spatřím v dálce v poli červenou skvrnu. Bylo to ono. Předtím odnikud nebyla přes horizont vidět, i když z tohoto směru jsme občas signál zachytili.
ge_mapa.jpg
přehledová mapka, S - přistání sondy, T - poslední dekódované souřadnice Tetrix, Z - poslední souřadnice Zaky2
Došli jsme k místu dopadu k ohledání soustavy. Ozónovka ležela na sondě, anténou přimáčknutou k zemi, odvíječ tentokrát zafungoval bezvadně, ovšem zbytky balónu se zamotaly do padáku, takže nemohl dobře fungovat a proto byla dopadová rychlost ~11m/s. Při dopadu se sonda překotila, jelikož jedna z hran vykazovala ušpinění suchou ornicí. Taktéž při bližším ohledání náš tým zjistil rozlomení šedého plastového držáku sondy. Motorek čerpadla již doslova mlel z posledního, následovalo jeho odpojení. Sparhawk velmi kuriózním způsobem přeťal silón k padáku, sbalili jsme sondu i padák, zamávali projíždějícímu úzkokolejnému vláčku a vydali se k autu. Pro jistotu jsem ještě zavolal vysílačkou na 446,080MHz, zda se náhodou někdo neozve.

Našli jsme nejbližší občerstvovnu, hotel Jelen v nedaleké Nové Včelnici, kde nás překvapili nezvykle širokým výběrem druhů točených piv. Oslava proběhla nefiltrovaným G a večeří, jelikož při lovu nám dosti vyhládlo. Se soumrakem jsme se vydali k D1 a po ní směrem zpátky domů.

Celkem najeto: 306km
DSCF3498.jpg
celá soustava
DSCF3503.jpg
detail sondy
DSCF3504.jpg
detail sondy
DSCF3517.jpg
detail zámotku padáku s balónem
DSCF3521.jpg
drtivý dopad do ornice pravděpodobně rozlomil držák sondy
DSCF3511.jpg
úzkokolejná železnice vedoucí kolem
DSCF3522.jpg
naše tempo bylo dostatečné :)
DSCF3525.jpg
Širhalovský rybník
DSCF3527.jpg
jelení hotel v Nové Včelnici s výborným jídlem a pitím
DSCF3529.jpg
dnešní výlet se trochu protáhl

killpoint

Re: 2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa killpoint » 3. Apríla 2014, 19:04

Hurááá, vzkaz doručen KOBŘE 11 :-) Jen mi pořád klucí vrtá hlavou, kde berete tolik času na sondy? :lol: Na důchod nevypadáte na rozdíl ode mě, rentiéři také nejste (na rozdíl ode mě 8-) ) a nezaměstnaní také ne. :?:
Tak kde dělám chybu? :lol: Jinak gratulace k úlovku ;)

Užívateľov profilový obrázok
OK5MIK
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 1. Januára 2014, 13:33
Bydlisko: Uničov

Re: 2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa OK5MIK » 4. Apríla 2014, 11:52

Gratuluji k úlovku.

Tak prvně vidím O3 čidlo znovu nalezeny :)
Tuto O3 jsme odlovili 3.2.2012 u obce Březová nad Svitavou.
Jsem rád že se po recyklaci dala znovu plnohodnotně použít k měření.
Prílohy
030220121880_01.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 4. Apríla 2014, 12:42

Také gratuluji. Ozonovku s vláčkem na fotce a videu jsme ještě neměli, což je opět další prvenství. :D

Jinak došlo na má slova, že u opakovaných vypouštění ozonovek nemusí čísla samotného O3 čidla souhlasit s čísly na obalu.
To se stalo i v tomto případě, O3 čidlo poprvé letělo 11. března 2013 a asi mělo poškozený obal, proto se tentokrát "svezlo"
v krabici, která si let do startosféry zopakovala po dvou letech. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 2.4.2014 - 12U - J3413523 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Apríla 2014, 10:15

O hledání a nalezení toho bylo v LOGu sice uvedeno dostatečně, ale přece jen mělo toto ozonové měření jednu premiéru.

Procento případů, kdy se ihned po startu ozonovky zasekne nitka mezi její závity na odvíječi a sonda zůstane poměrně
blízko balonu, se v poslední době neúnosně zvýšilo. Nepomáhalo ani maximální soustředění při vypuštění "na krátko", kdy
bylo počáteční škubnutí, při předstartovním napnutí nitky mezi sondou a odvíječem, minimální. Jeden ze sondážníků,
právě v tomto případě, uplatnil svůj nápad, zamezit zaseknutí nitky mezi závity prostým papírkem. Několik závitů volně
odvinul, kolem cívky omotal papírový proužek a uvolněný konec opět navinul zpět, ale na proužek. I tak jednoduchá věc
dokáže odolat prvotnímu záškubu a těsně po startu se s odvinováním prvních závitů uvolní i proužek a vše je O.K..

Více možná napoví obvyklé momentky ze startu a video http://youtu.be/NqGocPs0LBI
Prílohy
01.jpg
I když čísla O3 čidla a obalu nejsou stejná, obě tyto části již jednou letěly
02.jpg
Killpoint právě vracel nalezenou ozonovku, využil asistenci při dnešním startu a napsal vzkaz pro již v dáli "číhajícího" sondera na lovu
03.jpg
Krásné počasí, vše vycházelo, zkrátka pohoda na startu
04.jpg
Již je čas, jen se nezamotat do všech těch dlouhých špagátů
05.jpg
Premiérová úprava odvíječe funguje na 100%. HURÁÁÁ!!!

Napísať odpoveď