01.4.2014 - G3213131 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

01.4.2014 - G3213131 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Apríla 2014, 20:49

Typ sondy: RS92-SGP
HW: G3213131
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas vypustenia: 01.04.2014 12 UTC (13:15 SELČ)
Dátum a čas nálezu: 01.04.2014 17:20 SELČ
Miesto nálezu: v horách medzi Piešťanmi a Radošinou
LAT: 48.554164
LON: 17.897778

Pôvodne sa tento odlov ani nemal realizovať, lebo som si hovoril, že padla moc ďaleko a na druhej strane kopcov
je dosť rádioamatérov, tak mi ju aj tak vyfúknu. Lenže let tejto sondy so mnou sledovala aj manželka
(predtým nejak nejavila moc záujem) a musím povedať, že ju to zaujalo. Hlavne keď som jej presne popisoval kadiaľ
letí (letela ponad Piešťany) a v akej výške tam je (do 10km). Že keby to ľudia na námestí vedeli :)
A navyše to videla aj 3D v Google Earth a to online. To by asi málo ľudí nezaujalo.
Sledovali sme polohu až po pád, presne som jej popisoval ten pád, že teraz letí rýchlo dole, a letí, už je nad stromami
a bum, už je na zemi, alebo na strome :)
A zrazu zahlásila, že poďme na výlet. A zoberieme aj nášho 2,5 ročného syna, nech sa vyvetrá v lese.
Mne nebolo treba dva krát hovoriť. Za 10 minút sme sedeli v aute.
Nakoľko nemám ručku, ani poriadnu anténu, videl som to ako zaujímavé dobrodružstvo s množstvom improvizácie.
Podľa poslednej výšky som vedel že až moc ďaleko by zaletieť nemala, už bola do 50m nad zemou.
Takže zobral som všetko čo som mal doma prenosné (SDR kľúčenku, inline zosilňovač a drevennú anténu, že aspoň skúsim
čo to bude robiť v teréne.
Na obr. 1 je moja technika (moc sa nesmejte :)). Anténu som spravil iba na skúšku či tu mám vôbec signál. Inú som zatiaľ nemal.
01.jpg
Obr. 1
A bol som prekvapený keď som počúval sondu z Kuemmersbrucku, čo je odtiaľto vzdušnou čiarou asi 430 km.
Síce dekódovanie často padalo, ale aspoň občas išlo.
A to mám anténu v izbe na skrini :D. Ale treba povedať, že bývam na 2. poschodí, izba je rožná (na rohu bytovky) a steny sú z Porfixu.
Takže anténa je vo výške asi 14m nad zemou. Ale to som odbočil.

Na obr. 2 je detail na jednotlivé komponenty, zhora OTG kábel pre napájanie SDR a zosilňovača z USB konektora v mobile, USB predlžovák,
potom kľúčenka s dorobenou výhybkou pre napájanie inline zosilňovača, ktorý je pod tým.
02.jpg
Obr. 2
Pre istotu som odfotil poslednú polohu v SM. Obr. 3
03.jpg
Obr. 3
Na obr. 4 je naša trasa autom (žlté šípky), začína od horského priechodu Havran nad Piešťanmi. Prvá zástavka bola na bode 1.
Tam som skúsil rozložiť svoju techniku, pozapájal a spustil SDR Touch v mobile (android).
Že či chytím vôbec nejaký signál, či má význam pokračovať do lesa pešo asi 2 km. Nejak som predpokladal, že bude na strome.
No a na moje prekvapenie, signál bol a silný. Tak som potiahol na bod 2, kde sa odparkovalo auto a odtiaľ po vlastných (zelené šípky).
Istý čas som aj tŕpol, že vzhľadom na dobrý signál z 2 km a hornatý terén bude určite sonda vysoko na strome. Ale veď aspoň sa prejdeme.
Samozrejme v zápale lovu som zabudol odbočiť na prvej lesnej odbočke vľavo, tak sme to museli strihnúť po takej menej zjazdnej
o kúsok ďalej bod 3. Ale dalo sa aj tadiaľ. Cesta bola celkom fajn aj na syna, zvládal to dobre aj po svojich.
Potom v bode 4 sa mi začal signál nejak prudko zlepšovať a začal som sa v tom strácať. Vtedy som si vôbec neuvedomil, že ja si vlastne
v SDRku môžem zoslabiť zosilnenie, čo by mi zlepšilo hľadanie. Na to som prišiel až neskôr.
Tak sme zatočili vľavo a tam to už na malého nebolo. Prudké stúpanie krížom cez les. Takže manželka dostala do ruky anténu, ja syna.
V bode 5 už sme boli takmer v cieľi, ale stále sa mi nedarilo zamerať signál. Hralo to všade. Ono sa to dosť ťažko zameriava,
keď nemám skúsenosti (teda mal som od Radima ale s kvalitnou technikou) a ktovie ako mala anténa smerované vyžarovacie laloky.
Tak som sa zameral na poslednú pozíciu, že skúsim šťastie vizuálne. Presunuli sme sa na otvorené priestrastvo (kde končí zelená šípka).
04.jpg
Obr. 4
Na obr. 5 je to fialový bod A. Tam bolo stanovisko manželky a syna. Oni sa utáborili a ja som tam nechal anténu a išiel iba so zvyškom techniky,
že si to pobehám a uvidím. Tak som pokračoval zhruba po fialovej čiare. Signál silnel a slabol.
Postupne som odpojil zosilňovač, predlžovák, až kým mi neostal iba SDR a asi meter koaxu, kde na konci z konektora trčal
stredový vodič iba pár mm. Stále som smeroval k bodu poslednej polohy sondy (červená značka). Lenže signál začal miznúť.
Bolo to dosť náročné sledovať aj terén (bolo tam dosť popadaného dreva, no šak ako v lese), aj polohu GPS, signál a potom samotnú sondu
resp. balón niekde hore na stromoch. Potom mi došlo, že sonda ešte od posledného bodu kúsok zaletela.
Takže bolo sa treba vrátiť k dobrému signálu. To som bol už v bode B. Tam som začal špekuľovať so zmenou zosilnenia SDR. Vizuálne som sondu
stále nevidel.
Potom ma napadlo, že bude treba vytvoriť nejaký systém hľadania, keďže nemám smerovú anténu, ale mám možnosť regulovať zosilnenie.
Tak som začal chodiť vo vlnovkách (zelené čiary), postupne som zosilnenie ubral na minimum, neskôr som zistil že mi sonda bude hrať
tak na max 30m. Tie vlnovky mali dĺžku asi 30-40m. Potom som už strácal signál.
Behal som teda hore dole po trase akejsi hviezdy až kým som nemal obraz o tom, kde sa nachádza stred signálu.
Nakoniec som tam zamieril a asi z 20 metrov som uvidel cieľ mojej cesty :) vysoko na strome asi 25m. (červený krúžok).
A hneď na to som uvidel aj sondu, ktorá naštastie (hore ma má fakt niekto rád) visela asi 4 metre nad zemou. Úplne ideálna konštalácia.
Ani nie vysoko, ale ani nie na zemi, to by nebola taká zábava :)
Od radosti som zabudol aj na únavu a rozbehol sa pre zvyšok pátračov do tábora A, ktorý bol asi 120m odomňa.
Vrátili sme sa teda a začali špekulovať ako ju dať dole.
05.jpg
Obr. 5
Na obr. 6 je ešte posledná poloha z ST a moja.
Ťažko povedať, prečo je ST tak ďaleko od cieľa, ale možno išla podla ST a nakoniec ju stočilo na východ.
Lebo ja som mal v tom čase presnosť podla almanacu.
06.jpg
Obr. 6
07.jpg
Obr. 7 Sonda aj s balónom ako som ju uvidel prvý krát zavesená asi 25m vysoko. Sonda je dole, vidíte ju ? :)
08.jpg
Obr. 8 Syn asi tiež špekuloval, ako ju dať dole :) Sonda je vľavo v asi dvoch tretinách fotky
09.jpg
Obr. 9 Nakoľko bola dosť nízko (asi 4m nad zemou) a dlhých konárov tam bolo dosť, tak plán bol omotať lanko na tyč a potiahnuť. Reku klasika.
10.jpg
Obr. 10 Syn si moje snaženie obzeral z diaľky, ktovie čo si myslel. Manželka sa smiala a fotila
11.jpg
Obr. 11 Už keď videl že by sa mi to mohlo podariť, tak prišiel asistovať
12.jpg
Obr. 12 Lenže sa mi to vždy vyšmyklo. A bolo treba ísť odznova
Chvíľu sa mi nedarilo, konár riadne pružil. Bál som sa o čidlá.
Nakoniec sa to predsa len podarilo. Len bolo treba riadne trhnúť, kašlať na čidlá (tie napokon prežili bez ujmy).
Inak poviem vám, jak ten balón letel z tej výšky tak normálne svišťal, nabral riadnu rýchlosť a trésk na zem.
Až to zadunelo. No keby mi toto padlo bez upozornenia niekde v noci do záhrady a ja som poblíž, tak mením plienku a volám policajtov :)
13.jpg
Obr. 13 Po dopade na zem som išiel pre sondu, ktorú som konárom stiahol nabok. Nechcel som aby mi to padlo na hlavu. Syn sa tiež prišiel pozrieť na balón
14.jpg
Obr. 14 Všetko pokope.
Ďaľší postup klasika, upratanie a odchod. Nečakal som či náhodou nepríde niekto ďalší. Bolo to málo pravdepodobné. Sonda tam na strome vyhrávala už vyše hodiny.
Doma som padák znova odvážil, mal len 450g, takže zasa nebol celý. Ale to sa asi málokedy podarí.
Baterka mi zasa poslúžila ako zdroj pre malú nočnú lampu. Ale tentokrát svietila len asi 3 hodiny.

Užívateľov profilový obrázok
OM5KV
Krmič
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 6. Apríla 2013, 08:40
Bydlisko: Komárno Hadovce 2 94501 JN97BS
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.4.2014 - G3213131 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa OM5KV » 3. Apríla 2014, 04:45

Oldo, gratulujem k prvému samostatnému odlovu sondy.

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.4.2014 - G3213131 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 3. Apríla 2014, 06:17

perfektne, gratulujem :-) Aspon to vycistis v okoli, ked ja makam :-)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 01.4.2014 - G3213131 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Apríla 2014, 07:08

Taky gratuluji a moc chválím tento styl LOGu. Možná to "staré" sondery už moc nebaví, detailně popisovat okolnosti lovu, ale já si při takové story vždy přijdu na své a přímo se vžívám do atmosféry lovu.
Jen tak dál a tím myslím úspěšnost sledování a lovení sond, tak styl popisu v LOGu. :D

Napísať odpoveď