31.3.2014 - G3213023 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

31.3.2014 - G3213023 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Apríla 2014, 17:50

Typ sondy: RS92-SGP
HW: G3213023
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas vypustenia: 31.03.2014 12 UTC (13:15 SELČ)
Dátum a čas nálezu: 31.03.2014 15:40 SELČ
Miesto nálezu: pole medzi Nižnou a Chtelnicou
LAT: 48.547220
LON: 17.648773


Keďže je toto môj prvý log, napíšem aj niečo z mojej histórie.

K rádiosondám som sa dostal náhodou, keď som jednu našiel kúsok za dedinou na zemi. Bolo to pár rokov dozadu.
Nakoľko som elektrikár, zaujalo ma to, že odkiaľ sa to tam dostalo a na čo to slúži.
Našťastie ujo Google o tom vie dosť :)
Odvtedy som ich pasívne sledoval na internete. Naštudoval som o nich všetko možné.
A až nedávno som sa rozhodol, že treba postúpiť na ďalšiu métu a začať aj aktívne vyhľadávať.
Elektrotechnika ma baví a toto beriem ako dobrý dôvod vyjsť si na prechadzku, aspoň ma to vytiahne von :)
Rádioamatér nie som, skúsenosti moc nemám, ale na tomto fóre je toho popísaného ozaj dosť.

Veľmi mi pomohlo aj to, že v dosť krátkom čase po zaregistrovaní na tomto fóre ma Braňo hneď povýšil na overeného užívateľa
(za čo mu ďakujem). To mi výrazne zrýchlilo zorientovanie sa v celej tejto problematike, nakoľko som získal prístup na niektoré
ďalšie časti fóra a hlavne chat. A tam sa toho dá dozvedieť oveľa viac.

Tak som začal SDR prijímačom, poskladal jednoduchú 5-prvkovú yagi anténu a začal počúvať.
Od 28.3.2014 mi začala 10-dňova dovolenka, takže som to chcel využiť.

Potom mi napísal Radim_OM2AMR a pridal ďalšie cenné rady, dokonca aj navrhol, že mi ukáže lovenie v praxi.
Začalo nám priať aj počasie, sondy mali začať lietať rovno do našeho regiónu ako pečené holuby :)

Na pondelok bola predikcia dopadu asi 15 km od môjho bydliska, čo naštartovalo nielen mňa, ale aj viacerých sonderov z okolia.
Radim neváhal, dokonca mal aj on v ten deň dovolenku, počasie super, no proste všetko hralo.
Dohodli sme sa, že sa stretneme u nás v obci a budeme sledovať dopad.
Štart z Prostějova som sledoval z domu a keď som videl, že sa dráha drží predikcie, tak nebolo o čom.
Radim dorazil a sledovali sme to z auta na parkovisku.
A potom sa začala diať nepríjemná vec. Sonda začala vybočovať z predikcie. Občas to vyzeralo, že padne dokonca z druhej strany Karpát.
V lepšom prípade do hôr. Ale keďže tam hore má sonderov zrejme niekto rád (čo by nie, čistíme prírodu :) ), tak nakoniec sonda
preskočila karpaty a zamierila si to rovno k nám. Bolo to až neuveriteľné. Padla ešte o 10 km bližšie k nám ako bola predikcia.
Nebolo to v obývanej oblasti ani v lese na strome. Proste nám to naservírovala pár 100m od fajnovej cesty v poli.
A aby som si ja odskúšal zameriavanie smerovou anténou, tak sonda nenamiera na prázdne pole, kde by ju bolo vidieť z kilometra
a tým by zameriavanie už nebolo ideálne, ale na vedľajšie pole, ktoré bolo zarastené asi 20 cm pšenicou (alebo niečo také).
Takže ju vidieť nebolo a ja som si mohol vychutnať hľadanie.
Tak som ešte rýchlo cvakol displej (obr. 1) a vyrazili sme.
1.jpg
Obr. 1 - Screeshot po dopade
Radim má dobre vybavené auto, na streche má všesmerovú anténu, takže sa to dalo použiť aj ako detektor vzdialenosti od sondy.
Na obr. 2 je mapa našej trasy. Prišli sme od Nižnej a niekde v bode 1 sme začali počuť známy zvuk sondy.
V bode 2 bol už zvuk čistý, tak bolo jasné že poloha z SM je presná. Pokračovali sme ďalej po ceste (žlté šipky), v bode 3 sa začal
signál strácať, tak bolo jasné, že bude treba auto otočiť, alebo ako Radim navrhol, spraviť kolečko, čo by nás len utvrdilo podľa sily
signálu, že je sonda presne tam kde má byť. Takže odbočka (bod 4) a pokračovali sme bodom 5,6. V bode 7 sa zasa začal ozývať zvuk sondy.
Ale zdalo sa nám to ďaleko k sonde a ja som chcel aj počuť zvuk teda silu signálu zo sondy v celom okruhu, tak sme nakoniec išli až na bod 9.
Ako som očakával, v bode 8 signál zasa zoslabol. Treba povedať, že terén bol dosť zvlnený, takže signál sa šíril rôzne.
V bode 9 sme odparkovali auto. Vytiahla sa technika a ja som si mohol skúsiť dohľadávanie.
Za to Radimovi moc ďakujem, že mi zveril jeho techniku, nech si to vyskúšam.
Moc mi to dalo. Už viem aký bude môj ďalši postup v tvorbe techniky.
2.jpg
Obr. 2 - Mapa trasy
Posledná poloha z trackera bola na žltej značke so súradnicami, skutočnú polohu sondy som si akosi zabudol zapísať,
tak som ju odhadol podľa foto (červený krúžok). Mám vo zvyku fotiť zo všetkých strán, aby boli nejaké orientačné body.
To že mi mobil dokáže vkladať GPS polohu priamo do foto, som v tej eufórii dokonale zabudol :)
Pri dohľadávaní sondy som si vyskúšal všetko čo sa len dalo, jak polarizáciu, tak aj utlmovanie signálu, šírku vyžarovacieho diagramu antény,
až po konečné odladenie frekvencie, keď sme už boli asi 20 metrov od sondy.
Predpokladal som, že sonda bude na zemi prvá po smere vetra (fialová), potom lanko a nakoniec balón.
Na obrázku 2 modrá je naša pešia trasa. Podarilo sa nám prísť k sonde od juhu, tak sme ako prvé videli lanko.
A skúsil som si potvrdiť smerovou anténou, že je naozaj sonda vľavo a balón v pravo. Bolo to tak :)

Ďalší postup bol už štandardný. Pofotiť, upratať, odniesť k autu, počkať či niekto ešte nepríde a potom to ísť niekam zapiť, kde sa to celé prekonzultuje.
Prišiel nás pozrieť aj Braňo. Takže som spoznal druhého skalného sondera. Pokecali sme o všetkom možnom :)

Balón som doma odvážil, síce aj s odvíjačom a lankom, ale to by moc hmotnosť ovplyvniť nemalo. No celé to vážilo 560g. Predpokladám že celý nebol.
No a tá vodná batéria mala naprázndno napätie 9,7 V. Zapojil som na ňu lampáš, ktorý má spotrebu asi 300mA (o niečo viac ako sonda)
a svietil mi ešte asi 4 hodiny :) zhasol niekde okolo 5V, podobne ako sonda.

Dole sú ešte nejaké foto z odlovu.

PS: Musím ešte dopísať jednu zaujímavosť. Teda aspoň pre mňa bola.
Mám vo zvyku si každé sledovanie sondy nahrávať aj vo forme wav. Aby som to potom vedel ešte zanalyzovať dodatočne, keby niečo.
Takže v tomto prípade som nechal doma všetko bežať a keď som prišiel domov, tak som samozrejme analyzoval data.
Bol som veľmi prekvapený, že v čase keď som sondu niesol k autu, tak som doma začal chytať signál a dokonca aj dekódovať. Trvalo to asi pol hodinu,
kým som neodpojil baterku. Je fakt že celá tá lokalita od domu je viacmenej rovinka, najvyššie prevýšenie je možno 30 metrov.
Vzdušná vzdialenosť od domu k sonde bola asi 6,5 km. No a to ma celkom prekvapilo, že stačilo sondu s výkonom 60mW niesť meter nad zemou
a už som dokázal na takú vzdialenosť chytať signál. Podotýkam že čistý, dekódovateľný.
Čo mám doma PWR detské ručné vysielačky s výkonom 0,5W nepočujem v rovnakom teréne ani na 2 km. A keď tak, silno zašumene.
Samozrejme že porovnávam jablká s hruškami, ale tak celkovo je to pre mňa zaujímavý poznatok.
3.jpg
Radimova technika, ktorú mi požičal na dohľadanie
4.jpg
Natiahnutá sonda na poli, v pozadí balón
5.jpg
Pohľad na hlavnú cestu kadiaľ sme prišli (bod 2)
6.jpg
Odtiaľ sonda priletela
7.jpg
Detail balóna

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 31.3.2014 - G3213023 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 3. Apríla 2014, 06:30

Pridavam foto samotneho prvolovca :-)

IMAG0989.jpg
IMAG0987.jpg
Oldo alias Andrej2

Napísať odpoveď