26.3.2014 - 12z - J3413894 - Praha Libuš O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

26.3.2014 - 12z - J3413894 - Praha Libuš O3

Príspevok od užívateľa r00t » 27. Marca 2014, 23:03

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD + ECC O3 senzor
HW kód : J3413894
Frekvence : 403.800 MHz
Datum a čas vypuštění : 26.03.2013 11:15z
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu : 50.430996° 14.072707°

Po pondělním, nakonec úspěšném, lovu to opět vypadalo na hromadnou akci. Sonda měla podle predikce doletět někam ke Slanému a to bylo relativně blízko pro dost místních sonderů. Počasí také přálo a tak jsme se opět s Vláďou Střížkov vydali na cestu. Už po výjezdu začínalo být jasné že sonda doletí severně od predikce, takže místo na Slané bylo rozhodnuto jet z Velvar směrem na Šlapanice. U hřbitova před Poštovicemi jsme čekali jak bude vypadat sestup. Z dat bylo po chvíli jasné, že se padák pořádně otevřel a funguje výborně. Predikce se začala posouvat na sever, předpokládala rychlost u země -3 m/s, a nám bylo jasné že je čas se přesunout.
Další zastávka byla poblíž vesnice Žabovřesky nad Ohří. Predikce ukazovala že sonda ještě musí udělat otočku na západ, ale dost dlouho jí to trvalo. Chvíli to vypadalo že dopadne přímo do vesnice, pak ale naštěstí ještě trochu zpomalila a místo dopadu se ještě víc posunulo na sever. Popojeli jsme tedy přesně k předpokládanému a podle dat ze sondy nám měla proletět každou chvíli nad hlavou. Počasí bylo perfektní, polojasno s modrou oblohou nad námi a já doufal že konečně uvidím ozonovku přistávat. Dalekohledem jsem ji hledal na nebi, ale stále nic. Až když už byla skoro nad námi se konečně vynořila ze stromu a pomalu přeletěla silnici.
Popadnul jsem foťák a rychle udělal pár fotek a krátké video. Překvapením jsem nevěděl jestli běžet k sondě, fotit nebo natáčet video… příště se určitě připravím lépe. Ozonová „lednička“ dosedla na zem nejdřív, ale díky přízemnímu větru jí padák ještě vláčel zabahněným polem, takových 15 metrů. I po položení se padák větrem nafukoval a byl zdáli vidět. S Vláďou jsme nechali celou sestavu ležet tak jak byla, ať ostatní ji najdou jak přistála a čekali jsme kdo a za jak dlouho přijede.
Asi za 15 minut od přistání dorazila první auta – Kožak a Tetrix, později Killpoint a nakonec i Petr VEN. Sonda byla nafocena, sebrána a naložena. Byli jsme na miste kolem 45ti minut, pokud by jel ještě někdo další, určitě by se už objevil.
Stejně jako v pondělí bylo rozhodnuto odměnu za Ozonovku projíst a propít v hospodě. Petr nám nabídl prohlídku plnírny lahví a plechovek v Kralupech nad Vltavou. Prohlídka trvala skoro dvě hodiny a byla plná zajímavých informací. Probrali jsme celý proces plechovkování piva, historii starého pivovaru i vyfukování plastových lahví různých tvarů. Pěkně nám z toho vyhládlo a tak den byl zakončen v blízké hospodě. Náš odhad opět nezklamal a účet se skoro trefil do odměny za nalezenou sondu.
Byl to dlouhý den a myslím že se všechno podařilo – pěkné počasí, dobré místo přistání, výborná atmosféra i něco nového a zajímavého.

Video: 20140326_o3.mp4 (70MB, nahradni odkaz)
Dropbox player ma bohužel dost hroznou kvalitu, takže video doporučuju stáhnout a přehrávat z disku, třeba ve VLC nebo MPC-HC.


Bylo opravdu pěkné jarní počasí. Výhled od Mšených Lázní směrem na Říp.
eDSC02717.jpg
První vizuální kontakt…
eDSC02718.jpg
Sonda se pomalu snášela na pole před námi.
eDSC02721.jpg
Panorama přistání
eDSC02722.jpg
Ještě jednou, trochu blíž.
eDSC02723.jpg
Padák vláčil sondu po poli nějakých 15 metrů…
eDSC02725.jpg
Kvůli téhle zablácené krabici jsme sem jeli.
eDSC02734.jpg
Padák se pěkně ve větru nadouval, měl docela sílu.
eDSC02740.jpg
Další sondeři na obzoru
eDSC02743.jpg
Tetrix, Kožak, Mara
eDSC02745.jpg
Dnešní úlovek, děkujeme Pazarovi za pěkné věnování
eDSC02769.jpg
Kostel v Kralupech nad Vltavou, hned naproti plnírně
eDSC02750.jpg
Linka pro plnění plechovek pivem
eDSC02755.jpg
Petr vysvětluje jak funguje tiskárna pro tisk datumu na plechovky
eDSC02761.jpg
Vozítko původně používané pro hrabání sladu
eDSC02767.jpg
Účet z hospody, opět trefa do odměny za ozon
ucty.jpg
Návrat z hospody a konec dlouhého dne...
DSC02771.jpg
Naposledy upravil/-a r00t v 30. Marca 2014, 01:54, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 26.3.2014 - 12z - J3413894 - Praha Libuš O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 28. Marca 2014, 09:59

Tetrix se jistě neurazí, když jsem si k přídavku vybral LOG od r00ta. Tetrix přišel s LOGem první = vyhrál a jeho textová i obrazová dokumentace by stačila, ale přece jen materiály od r00ta a jejich zpracování i jedinečnost záběrů, u mne zvítězila. Zkrátka, co r00t dělá, dobře dělá! :D

Výhoda u sonderů, při tvorbě LOGu, je v tom, že se situace při lovu a vyhledávání spadlé sondy případ od případu liší a na každém je něco jedinečného. To já, kromě těch pár vyjímek, kdy jsem se ocitl také v roli sondera, mohu pokaždé maximálně zdokumentovat jen relativně rutinní přípravu a start celé sestavy. Také tradiční formát videa, naležato, se pro typickou vertikální kompozici balonu, padáku a sondy moc nehodí a nakonec mohu na YT vystavit jen úzké svislé "nudle" s velkými černými postranními plochami. :(

Pokud ještě někoho zajímá pár momentek ze startu, video, dokumentaci sledování padající ozonovky na DC III a doplnění mapových materiálů, tady to má. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=f9c8h4fYwLs

.
Prílohy
01.JPG
Téměř bezvětří, tak se nemusí šetřit na špagátu mezi balonem a padákem, čili je větší naděje, že při prasknutí nevystřelí latexové "kšandy" tak daleko, že by rovnou zasáhly padák a zamotaly se do něho více, než je únosné
02.JPG
Ozonovka ještě jako nová, ale repasovaná, i s věnováním pro očekávanou sonderskou akci
03.JPG
Tentokrát předstartovní příprava proběhla podle předpokladů a na startu proto vládla pohoda
04.JPG
Když se blížila patnáctá minuta, šlo se na start
05.JPG
Já si mezitím hledal vhodné místo pro záběry kompozičně vhodné pro fotky i video
06.JPG
Dokumentace délky špagátu mezi balonem a padákem
07.jpg
Tak situaci viděla kamera na věži
08.JPG
Letí a ta malá černá ďubka daleko dole vpravo pod balonem je ozonovka na správně se odvíjející šňůrce
09.JPG
Po úplném zpracování ozonového měření jsem mohl znovu aktivovat DC III a sledovat pád, díky dobře rozvinutému padáku již od hladiny asi 70 hPa, až k prvním výpadkům PTU dat.
10.JPG
Polární zaměření skončilo na výšce 795 m/m, poslední ojedinělá PTU hodnota na výšce cca 460 m/m
11.JPG
Kartézské souřadnice skončily na výšce 639 m/m na pozici 50.4292 14.0848, ale E a N souřadnice, udávané s přesností na centimetry (-25766.85 m E, 46989.44 m N) lze pomocí GE na mapě označit nejpřesněji
12.jpg
Mapa ST doplněná o poslední bod z DC III a místo skutečného nálezu po krátkém polním vláčení
13.jpg
Na dotaz PetraVEN jsem mu popsal místo posledního signálu z DC III, protože jsem v tom okamžiku nevěděl, o kolik, při klesání kolem -3.3 m/s, může ozonovka ještě doplachtit dál na západ.

Užívateľov profilový obrázok
vlada-striz
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 23. Novembra 2013, 03:17
Bydlisko: Praha 9 - Střížkov

Re: 26.3.2014 - 12z - J3413894 - Praha Libuš O3

Príspevok od užívateľa vlada-striz » 29. Marca 2014, 16:30

Jen bych rád poděkoval r00tovi - pohled na plachtící sondu byl úchvatný. Považoval jsem to za jakousi nejvyšší metu a nedoufal jsem, že bych jí mohl v dohledné době dosáhnout. Díky r00tovu dekódovacímu a navigačnímu umění a troše štěstí se to podařilo. Také děkuji Petrovi za exkurzi, asi jsme ho dost zdrželi od práce.

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 26.3.2014 - 12z - J3413894 - Praha Libuš O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 29. Marca 2014, 23:56

Vůbec ne, jsem zvyklý pracovat v noci. Nikdo neruší, pustím si rádio. Jsem tam sám. Jen je to trošku proti bezpečnosti práce. Pak zhasnu, vypnu, zamknu, klíč dám "pod rohožku" a jedu domů a nebo spím v autě a čekám na ranní šichtu, aby to vyzkoušeli. (Mimochodem, Michal tu čínskou vyfukovačku s mým rozvaděčem včera rozchodil!)

Ale pozor, díky Vám mám dnes premiéru, které se možná budete smát. Na konci "exkurze" jsem si taky vzal od každého piva plechovku. Za týden mi bude 45 a já jsem si dnes poprvé v životě doma dal pivo. (Vždy piji jen Colu zero a Shock a čekám, kdo mě kdy zavolá kam na servis. Pivo nikdy nepiji.) Má to 5,1% ALC (Čudovar) a mám tedy pěkné "kolotoč"! ;-)

Napísať odpoveď