22.10.2013 DFM 09 311986

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Dano_OM1ATS
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 26. Októbra 2011, 22:17
Bydlisko: Bratislava

22.10.2013 DFM 09 311986

Príspevok od užívateľa Dano_OM1ATS » 23. Októbra 2013, 12:21

Typ sondy: 2x DFM-09 Graw
HW: 311986
Frekvencia: 402.010 MHz
Miesto vypustenia: Vojensky obvod Zahorie
Dátum a čas vypustenia: cca 05UTC

Sonda 1
Dátum a čas nálezu: 17:05 UTC
LAT: 48.331851
LON: 18.561897

Sonda 2
Dátum a čas nálezu: 19:30 UTC
LAT: 48.426146
LON: 18.209976

Rano sme po pondelnajsej pozitivnej sprave od Vlada striehli na DFM zo Senice a naozaj na 402.010 sa objavil DFM signal, ja som musel doobeda odist od PC a ked som okolo obeda volal Petrovi a pytal sa kde skoncila Senicka DFM09 dostal otazku prva alebo druha ? Aha oni leteli dve :shock: ? No super a Peter mi este oznamil, ze s Radimom uvazuju vyrazit pre vzacny nalez, ale polohy sond neboli vobec lakave. Prva skoncila na peknej luke pri Hrone, kde bolo nebezpecenstvo ze zaletela do Hrona a druha zas hrozila obesencom na vysokych stromoch. Napriek tomu po kratkej a intenzivnej diskusii bolo okolo 15:40 velmi rychlo rozhodnute :) S Petrom sme sa ponahlali na Zelenec, kde nas uz cakal Radim a mohli sme vyrazit. Navigator Peter nas donavigoval k Hronskemu Benadiku, kde most cez Hron a skoncili sme pred lesnou cestou kde bol zakaz vjazdu. Radim vyuzil svoj vrodeny sarm, pani lesnici mu neodolali a sami sa ponukli ze nas odvezu na terenaku tych cca 6.5km na luku k sonde. Bohuzial auto bolo male, tak som siel iba ja a Peter. Po ceste nam prebehlo popred auto prebehlo par jazvecov a nejaka vysoka zver. Rozbehlo sa patranie na peknej kosenej luke ale napriek jednoducho vyzerajucej situacii a vydatnej pomoci pana lesnika po sonde nebolo ani stopy. Na predikovanom mieste dopadu nic nebolo, nakoniec po uvahach ze mohla zaletiet az do Hrona sme sa vratili pre istotu na posledne dekodovane suradnice co sa nakoniec aj vyplatilo. Po chvilke sme takmer sucasne par metrov od seba nasli sondu a odvijac zo zvyskom latexu, sonda bola iba 26m od poslednych dekodovanych suradnic. Nasledovala radostna cesta spat k Radimovi, to uz bola uplna tma.

Po ceste spat sme Radima navigovali na dedinu Kostolnu pod Trebicom. Nad touto dedinou skoncila druha DFM-ka. Po prejdeni dediny sme isli este kusok po polnej ceste, nakoniec pekna polna cesta skoncila. Po zvazeni situacie sme sa vybrali peso po luke popod lesom k sonde. Cesta po luke bola vyjazdena od polovnikov, tak sa islo vyborne, nakoniec cesta skoncila a isli sme poslednych 200m krajom lesa. Po prichode na miesto poslednych dekodovanych suradnic po sonde ani stopy, zacali sme teda prehladavat kraj lesa, po par minutach som v lese zbadal visiet asi 2m nad zemou casti balona a odvijac. Stacilo uz iba sledovat snuru, ktora bola prevesena cez vrcholce troch statnych dubov a nasli sme konecne sondu. Sonda bola v dost velkej vyske a chybali asi 3-4m aby ju dociahol sondekiller. Sonda bola nakoniec 55m od poslednych dekodovanych suradnic Peter a Radim teda skusali tahat a povolovat snuru na strane zvyskov balona a odvijaca. Ked snuru povolili sonda kusok klesla, bolo teda rozhodnute zvysky balona a odvijaca odrezat, co sa po malom probleme aj podarilo. Sonda postupne klesla o par metrov a klesanie sa zastavilo vo vyske kde by uz mohla byt na dosah sondekilleru. Peter zlozil sondekiller (teleskopicka rucka + udica) a na koniec udice "namontoval" rybarsky trojhacik co skor trojhak. Po par neuspesnych pokusoch a pouzitia klatika pod nohy sa nakoniec podarilo snuru zachytit a pomaly padajucu sondu chytil Peter rovno do ruky !
Tym akcia skoncila a vybrali sme sa dolu lukou za svitu mesiaca k autu. Po ceste sme este pozerali po SGPcke co na luku doletela v zime, ale bez uspechu. Urcite sme mali aj kopec stastia, ze vyslo pocasie, ze sonda neostala zakliesnena na vysokych stromoch a vobec ze sme nasli dve uz nehrajuce sondy po tme. Bohuzial fotky z mydlovej krabicky v uplnej tme za vela nestoja.

Bilancia odlovenych DFM09 je vyborna, zo 7 vypustenych je 6 odlovenych + jedna RS92-DD.

Tymto velmi pekne dakujem Radimovi a Petrovi za dalsiu skvelu nocnu nezabudnutelnu akciu !
Prílohy
DFM track benadik 1.jpg
Track prvej DFM09. Cerveny track Peter, modry track Dano, zeleny track sonda.
DFM track benadik 2.jpg
Detailny pohlad na tracky prvej DFM09. Cerveny track Peter, modry track Dano, zeleny track sonda. 1-Posledna dekodovana poloha, 2-Poloha sondy pri naleze.
DFM track kostolany 1.jpg
Track druhej DFM09. Cerveny track Peter, modry track Dano, zeleny track sonda.
DFM track kostolany 2.jpg
Detailny pohlad na tracky druhej DFM09. Cerveny track Peter, modry track Dano, zeleny track sonda. 1-Posledna dekodovana poloha, 2-Poloha sondy pri naleze.
DFM.jpg
Tracky oboch DFM09 zo Senice.
P1020086-1.jpg
Sonda vysoko v korune stromu.
P1020091-1.jpg
Radim a Peter odrezavaju zvysky balona a odvijaca.
Naposledy upravil/-a Dano_OM1ATS v 25. Októbra 2013, 11:24, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.10.2013 DFM 09 311986

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 23. Októbra 2013, 12:28

hehe, cestari tam boli ?

Napísať odpoveď