8.9.2013.12:00Z G3213049 Prostějov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

8.9.2013.12:00Z G3213049 Prostějov

Príspevok od užívateľa Mirek » 8. Septembra 2013, 17:53

Typ sondy: RS92 SGPW
HW: G3213049
Frekvence: 404,5 MHz
Místo vypuštění: Prostějov
Datum a čas vypuštění: 8.9.2013 12:00 UTC
Dátum a čas nálezu: 8.9.2013 13:57 UTC
LAT: 49.573606N
LON: 17.386981E

Moje jubilejní 10. letošní sonda byla docela obtížná. Po burstu ve 30000 m nabrala obrovskou rychlost přes 150 m/s a ztratil se signál GPS. Čekal jsem, že se GPS znova chytí až se pád trochu stabilizuje, nestalo se tak a sonda dopadla na zem rychlostí přes 25 m/s. Odhadoval jsem, že by mohla být tak 10 km ode mne (bylo to nakonec 11,5 km), tak mne napadlo přepnout na SSB jestli neuslyším náznak signálu. Skutečně jsem něco slabounkého zaslechl a známá jedno sekundová periodicita mne utvrdila v tom, že je to ona. Ještě jsem pro jistotu zkontroloval tracker, jestli něco neletí na stejné frekvenci. Znal jsem poslední souřadnice před burstem, tak jsem je zadal do prediktoru a nastavil průměrnou rychlost pádu 30 m/s. Dopad vycházel mezi obce Přáslavice a Svésedlice. Sedl jsem do auta a když jsem se blížil k Přáslavicím, tak už jsem slyšel známý signál na anténu položenou na sedadle. Projel jsem obcí na jižní stranu a zastavil na kraji pole. Směrovalo to do pole, to bylo naštěstí sklizené, tak jsem se vydal směrem přímým. Signál už byl dost silný na zapnutí attenuátoru. V dálce jsem viděl dálnici a modlil jsem se aby sonda byla na mojí straně. Nebyla, a dálnice na Ostravu se v tom provozu přejít nedala. Vrátil jsem se tedy k autu a začal hledat most. To se mi brzy podařilo, přejel jsem dálnici a znovu zaměřil. Směrovalo to na obec Svésedlice. To se mi moc nelíbilo, byly tam domy, ploty a jiné nepěknosti. Jak jsem šel z kopce k vesnici, tak signál začal slábnout. Přitom směr jsem měl jednoznačně správný. Došlo mi, že sonda nebude ve vesnici, ale na kopci za ní. Jak jdu z kopce, tak ztrácím přímou viditelnost. Za vesnicí mne ale polila hrůza: pětimetrová kukuřice! Naštěstí to nebyla kukuřice, ale malé listnaté stromky. Proč jich bylo plné pole nevím, naštěstí se to dalo obejít. Signál byl silný, ale pořád ne dost. Naplno zesílil až po překonání poslední překážky - hlubokého valu. Potom už jen nezbytný kopřivový ochranný pás a krásné holé pole na vrcholu kopce. Signál naplno, tak jsem přepnul na vizuální senzory a spatřil známou bílou tečku asi 50 m přede mnou. Překvapilo mne, že sonda po tak tvrdém dopadu zůstala nepoškozená ani se nerozskočila. Ty vodní baterky jsou přece jenom lehčí. Pouze se odlomila krytka konektoru. Balon a provázek nikde, sonda se při burstu utrhla hned u té tyčinky. To vysvětluje tu obrovskou rychlost, nic ji nebrzdilo. Všichni víme co to lanko vydrží, nedovedu si představit jaká síla to nahoře mohla utrhnout. Otázka je, proč vypadla ta GPS. Možná to bylo divokou rotací, nebo sonda bez lanka letěla hlavou dolů a z pravotočivé kruhové polarizace GPS antény se stala levotočivá? Z tohoto nálezu mám radost ze dvou důvodů: nezvyklá frekvence a to, že se podařila najít bez GPS.
Prílohy
IMG_20130908_155751.jpg
IMG_20130908_155739.jpg
Po tvrdém dopadu nepoškozená.
IMG_20130908_155635.jpg
Bílá tečka v dálce.
IMG_20130908_153939.jpg
Bude na mojí straně dálnice? Nebyla.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2029
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 8.9.2013.12:00Z G3213049 Prostějov

Príspevok od užívateľa Pazar » 8. Septembra 2013, 20:31

Holt úsilí bylo po zásluze odměněno... :D

Napísať odpoveď