29.8.2013 - 00u - J0813219 - W

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

29.8.2013 - 00u - J0813219 - W

Príspevok od užívateľa Peter » 3. Septembra 2013, 19:03

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : J0813219
Frekvencia : 402.70 MHz
Datum a cas vypustenia : 29.08.2013 00UTC
Miesto vypustenia : Wien
Miesto pristatia : N48.02442 E16.87685 (2,2 kilometra od poslednej znamej pozicie !!), pokosene pole pri obci Parndorf, AT
Najdena 29.08.2013 06:15L

Sondu som stratil uz vo vyske asi 1200m nad terenom, co je pri padakovej sonde a rychlosti vetra 10 m/s strasne vela. Ale lokalita dopadu je pomerne lahko pristupna a sonda mala este vysielat, tak som isiel po nej. Narychlo vyratane miesto dopadu vychadzalo v okoli dialnice A6, ktora rozdelila zonu na dve casti. Zaparkoval som pred rampou na polnej ceste a zacal s prieskumom terenu na strane privratenej k poslednej znamej polohe sondy. Ale z radia sa namiesto oblubeneho technohitu ozyval iba cvrkot datovych prenosov pripominajucich GSM. Na najblizsej krizovatke som zabocil dolava a mavajuc antenou na vsetky strany postupoval nazad k dialnici - radio stale generovalo iba sum alebo data, po zivej sonde ani naznak. Zacala sa ma zmocnovat mierna skepsa: "Co ak sonda dopadla na dialnicu a rozmasiroval ju nejaky kamion?" Tuto alternativu som musel preskumat, nech mam istotu. Vystveral som sa na dialnicny nasyp a zrazu pocujem naznak cohosi velmi povedomeho. SGP-cka!! Signal bol velmi slaby, ale nebola to halucinacia - poznate ten stav, kedy aj v cistom sume pocujete hrat sondu - nie, toto bola zarucene ziva sonda. Antenou som zameral jednoznacny smer a znovunaplneny optimizmom pokracoval dalej. Ale cesta k sonde nebola vobec priamociara. Po zlezeni z dialnice sa signal opat stratil a neskor som musel obist pole s dozrievajucou slnecnicou (vid obrazok so zaznamom pochodu). Finalne dohladanie sondy bolo uplne trivialne, lezala na pokosenom poli, viditelna z ca. 200 metrov.

Zostava typicky helmutovska: Otvoreny padak + hrdlo balona - Kratky hruby spagat - "papierovy" spagat - sonda.

Hladanie trvalo celu hodinu, ale bol to skvely relax.

Lovu zdar
Prílohy
GE2.JPG
hladanie sondy - zaznam trasy
IMG_8636.JPG
finalne dohladanie nebolo narocne
IMG_8637.JPG
nalezna poloha
IMG_8654.JPG
snury trocha zamotane, ale padak fungoval vyborne
IMG_8653.JPG
povodny silon nahradili konopnym spagatom
(komu sa s tym chcelo babrat?)
IMG_8658.JPG
toto spravil prizemny vietor s padakom, kym so ho doniesol k autu
IMG_8655.JPG
krajinka na rozlucku

Napísať odpoveď