20.8.2013 12UTC J1533745 Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

20.8.2013 12UTC J1533745 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 20. Augusta 2013, 22:24

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : J1533745
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 20.8.2013 12UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Místo a čas nálezu: Sudovo Hlavno, 50.263833, 14.684027 (20.8.2013, 15:05 UTC)


Cestou z práce kolem 15:30 jsem se díval, kam padla ta poslední dnešní. Bylo by pěkné mít celodenní kolekci.

Sudovo Hlavno byla poslední pozice. Nějak se už za letu nahoru zvláštně motala, dělala smyčky, při pádu byla nějak moc rychlá. Přes 43 m/sec.! Ve výšce 2791 m se odmlčela úplně a ani z předcházejících relací nebylo moc dobře patrné, kam tak asi směřuje. Díval jsem se, kam letěla z Prahy po startu. Bylo to na jihovýchod. Pád by mohl být také tímto směrem, i když poslední její směřování bylo na severovýchod. Zkusil jsem postupně všechny varianty propočítat jen tak v ruce v autě. Udělal jsem si 3 možné body dopadu a jel je prozkoumat. Doufal jsem ve vizuální nález nebo že se někde ozve.

Nikde sonda ale ani nehlesla! Při té pádové rychlosti jsem pojal podezření, že se rozbila. Jezdil jsem po kraji stále větší kolečka a nikde nic. Pak jsem se dostal do obce Lhota, kde se najednou ozvala. Když jsem se ji snažil zaměřit, posílalo mě to ale zpět na Sudovo Hlavno.
Přijel jsem zpět a hrála naplno! Je naprosto evidentní, že když jsem tudy 6x před tím jel, nevysílala. Nejsilnější signál byl u starého, ale moc pěkného, domu č. 73, což mne jako radioamatéra zaujalo a zapamatoval jsem si ho. Nyní jsem právě u něj zabočil do uličky, kde už šlo zaměřovat i samotným konektorem, protože signálu bylo až až.

Nyní to šlo všechno rychle. Sonda spadla na parcelu k hrubé stavbě domu. Dva sousední domy už stojí a mají tam psy. Ti se mohli potrhat, když jsem vnikal na sousední pozemek.
Naštěstí sondu jsem uviděl v trávě na hromadě písku. Nikde nic, tvrdá zem, ale sonda si touto rychlostí ustlala v písku! Namotal jsem lanko, trhl s ním a sonda z trávy vyskočila k nohám. Pouzdro s bateriemi někde zůstalo a já ho nehledal. Mizel jsem pryč. Nějak moc jsem budil pozornost i tak.

Kdyby vysílala celou dobu, byl by to pohodový nález. Že po pádu nějaký čas nevysílala, je mi záhadou, nicméně si nemyslím, že by ji někdo našel a uvedl do chodu. Tady by ji asi jen tam nikdo nenašel.

Sonda měla jen kus přetrženého lanka. Tedy letěla volným pádem, nebrzdil ji žádný zbytek balónu. Proto ta rychlost 43m/s ještě v 2800 m.

Tak mám dnes všechny 3 sondy doma.
Prílohy
20082013.jpg
poledne200813.JPG
dum73.JPG
poledne200813b.JPG
poledne200813c.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 20.8.2013 12UTC J1533745 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 21. Augusta 2013, 05:52

Gratulace k denní kolekci.
Ta polední nebyla první, která se "utrhla ze řetězu", ale proč k tomu dojde, to opravdu nechápu. Jistě si každý sonder vyzkoušel, co lanko vydrží, jak hodně síly je k jeho přetržení třeba. Nebo si jen nedovedu představit, co se děje ve stratosféře, po některém druhu prasknutí balonu?

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 20.8.2013 12UTC J1533745 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 21. Augusta 2013, 08:49

Třeba se lanko cestou namočí, pak zmrzne a stane se z něj skleněná křehká tyčinka a balón ji ustřelí. -Vím, bude to asi jinak. No, aspoň s tím pěkně může cuknout.

Když se lanko omotá kolem obou zápěstí, aby neřezalo, tahem či trhnutím se dá urvat v pohodě. Ale na 30 m délce už celkem pruží.

Napísať odpoveď