13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 13. Augusta 2013, 15:29

13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck
Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : H1914347
Frekvence : 402.7 MHz
Datum a čas vypuštění : 13.8.2013 06UTC
Místo vypuštění: Kuemmersbruck
Místo a čas nálezu: katastr obce Dolní Břežany, prudká stráň, 49°57` 32.325"N 14°23`52.857" (13.8.2013, 09:15 UTC)



Dnešní LOG je pro mne výjimečný. Poslední instalace mé soukromé sonderské soupravy byla provedena na Libuši a již pár dní zde testuji její provoz. Anténa = bílá hůl s filtry, předzesilovačem a GPS modulem je na střeše nad mojí kanceláří a IC-R5 s NB na okenním parapetu. Za oknem napájecí výhybka. Pravidelně, ráno po příchodu do práce kolem sedmé, nastartuji systém a za první test vždy slouží dříve startující sonda z Ambergu. Potom už se věnuji jen naší sondě, podobně je to i v poledne.

Dnes mne ale zaujala v chatu poznámka Jendy, že si dělá zálusk na německou sondu, protože je na dovolené na Šumavě. Před půl osmou jsem sledování Ambergu přerušil, někde nad západočeskými Tasnovicemi, abych se nachystal na naší sondu. Ale přece jen jsem zkusil, jak dráhu z Ambergu předpovídá Predictor. Když jsem zjistil, že by měla skončit až jižně od Prahy, sledování libušské sondy jsem při tlaku 50 hPa přerušil a vrátil se zpět k příjmu již padající sondě ambergské. Ta již v této době padala nad Mýtem nad D5-kou. Nad Žebrákem uhnula na východ a přes Karlštejn a Černošice se stále více přibližovala k Libuši. Dráhu ukončil SM nad Zbraslaví, lépe řečeno uprostřed Vltavy. Ani se mi nechtělo utopence zbytečně hledat. Když jsem si ale uvědomil, že k místu dopadu to mám jen 6.5 km, autem jen 9, nebylo mi líto benzínu a vyrazil jsem s šéfem sondážníků. Při ruce jsem měl 2 Icomy, pětku a dvacítku, 10-i prvkovou Yaginu a univerzální pendrek. Na útlumový článek a foťák jsem asi v rozrušení ani nevzpomněl. K místu dopadu vedou dvě cesty, po obou březích Vltavy. Ta na pravém břehu je už několik týdnů zavřená, snad kvůli sesuvu skal. Tak jsme vyrazili, směr Zbraslav. Když jsme se blížili ke zbraslavskému mostu Závodu míru, tak jsem zapnul Ic-R5 a známý zvuk sondy mne ubezpečil, že cesta nemusí být zbytečná, sonda neskončila přímo ve Vltavě. U administrativní budovy kamenolomu bylo malé místo na zaparkování na frekventované silnici do Štěchovic. Na místě avizovaného konce jsem připojil Yaginu a zkoušel najít správný směr, odkud přichází signál. Kolega zatím prováděl vizuální průzkum úzkého břehu, silnice a plotu kamenolomu. Postupně jsem prstem definovanou vazbou mezi konektorem kabelu Yaginy a přijímače odhalil směr signálu. Směr od stěny kamenolomu jsem odhadl jako pouhý odraz a opačný směr mířil přes vodu. Na náplavce jsem už ani nehledal, anténa jasně mířila na protější břeh. Proto jsme se vypravili na protější břeh. Plechová tabule Zákaz vjezdu, ve směru uzavřené silničky k Vranému, mne už nemohla zastavit. Přesně proti předchozímu místu pátrání byla malá odbočka na zaparkování na pravém břehu. Signál byl pochopitelně silnější a tak bylo těžší najít právě tu správnou vazbu antény. Fakt, že druhá harmonika byla hluchá mi sice napovídal, že sonda bude přece jen dál, ale preventivně jsme očima propátrali pobřežní stromořadí. Dál mne vedla anténa přes loučku a kopřivy zpět k silnici a chatce. Muži, zde pracující, zahlédli „blázna“ máchajícím anténou a tak se ptali, zda lovím televizi? Když jsem jim prozradil účel mé mise a požádal o dovolení projít přes jejich parcelu, zamluvili si padáček. Ale zde cesta a pátrání nekončilo. Přes sousední zahrádku jsem se dostal dále a přes železniční trať až ke strmému svahu. Stále mne to navádělo do kopce. No, kopce. Prudký svah to byl. Podle mapy převýšení 50 metrů na 80-i metrech! Jen v sandálech jsem se obtížně šplhal po suchém listí a štěrku do kopce. Metoda zaměření vysílače sondy z několika míst se zde nedala realizovat. Také listí vysokých stromů omezovalo výhled kupředu. Yagina stále mířila do kopce, dokonce se ozvala i harmonika. Nohy mi klouzaly a byl jsem dokonce rád, že nemám foťák. Ten by to nemusel přežít. Až téměř pod vrcholem svahu jsem na vzdálenost pouhých 5 metrů konečně naštěstí na zemi zahlédl sondu. Chvíli jsem se s okolními korunami vysokých listnáčů přetahoval o padáček, který se objevil až po několika metrech popotahování lanka. Dokonce se mi povedlo přetáhnout padáček na další strom, ale prasklé lanko nakonec nerovný boj rozhodlo. Cesta dolů sice byla méně namáhavá, ale znáte to, dolů se jde hůře. Oba Icomy, Yagina, sonda i já jsme to nakonec zvládli bez poškození. Dole čekající kolega přisedl do auta a vrátili jsme se spokojení zpět na sondážku.

Pro mne tedy první samostatný skalp cizí sondy, který mi udělal náramnou radost.
Prílohy
00.JPG
To není konkurence, ale symbióza
00b.JPG
Sonderský koutek
01.jpg
Jak to předpovídal Predictor
02.JPG
Okamžik zapnutí systému a už za minutu byla načtena kalibrace a zobrazena GPS poloha
03.JPG
Směrem vzhůru, pořádný fučák nesl sondu daleko
04.JPG
Přerušení sledování kvůli přechodu na příjem libušské sondy
05.JPG
Sledování pádu
06.JPG
Opravdu to vedlo doprostřed Vltavy
07.jpg
Cesta za sondou
08.jpg
První parkování u kamenolomu
09.jpg
Pohled přes Vltavu
10.jpg
Cesta na pravý břeh
11.jpg
Tak tudy se mám vydat?
12.JPG
Konečná situace
13.jpg
Pohled z jiného úhlu
14.JPG
Terén
15.JPG
Data snad vedou i pod zem?
16.jpg
Jak je vidět, po odmlčení ambergské sondy se zaznamenaly signály ještě další sondy na 402.7MHz
17.JPG
Konečný důkaz i s pomocníky
Naposledy upravil/-a Pazar v 17. Augusta 2013, 07:58, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Zaky » 13. Augusta 2013, 15:47

Gratuluji k nálezu! Průvodní list už není růžový, ale bílý? Sonda měla notnou dávku štěstí, že neskončila jako oběšenec, sondy s padáčkem k tomu mají značné sklony.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Mirek » 13. Augusta 2013, 16:47

Gratuluji k sportovnímu výkonu! Teď bys ji měl znova vypustit z Libuše a třeba ji najde další profi sondážník a zase vypustí. Kdyby to obletělo svět, tak by to byl úžasný rekord. :D

Užívateľov profilový obrázok
Ales
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 24. Marca 2012, 10:35
Bydlisko: Přezletice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Ales » 14. Augusta 2013, 09:19

Gratuluji k takovému terénnímu nálezu. To jsem ani nečekal, že tenhle Amberg doletí až tak blízko ku Praze. Zatím končily spíš někde kolem Dobříše a západněji.... Povypuštění z Libuše by ji třeba mohl zase ulovit někdo z Prostějova a znovu vypustit směrem na Poprad :-)))

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Augusta 2013, 09:36

Děkuji všem za gratulace. :oops:

Nevím, zda bych u kolegů nenarazil, udělat z jednorázovky putovní typ? Kdy ale zase proudění pošle libušskou sondu k Prostějovu? :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 17. Augusta 2013, 07:10

Pěkné! To je podobné, jak jsme byli spolu u těch Modletic, to bylo myslím autem 11 km ze sondážky.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 17. Augusta 2013, 07:56

Jenže tenkrát jsi misi šéfoval Ty, použili jsme Tvojí techniku a bylo to z té nejjednodušší kategorie = "vizuální" nález, ještě z auta za jízdy. :oops:

Podobné to bylo i s našimi nálezy ozónovek, kdy souřadnice od Zakyho byly abnormálně přesné a stačilo se jen rozhlédnout a sebrat. ;)

Tohle byla ale z mého hlediska zcela samostatná akce, se sledováním pádu výhradně na mé technologii. Včetně hledání v obtížně přístupném terénu, s bojem s imitací útlumu mezi anténou a přijímačem a bylo velkým štěstím, že kategorie stromový oběšenec nakonec platila jen pro padáček a nepotvrdila se obava o utopenci. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 17. Augusta 2013, 08:08

Jasně! Já myslel jen to, že byla blízko sondážky. Jinak to bylo správně akční, to jo!

Já dnes dělal jen řidiče a naopak všechno zařízení půjčil a nechal pracovat samostatně jen na základě povídání z Elektrotábora 2013. Kolegyně - začínající radioamatérka - byla úspěšná. Právě píši LOG.

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 13.8.2013 06UTC H1914347 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 19. Augusta 2013, 11:15

Perfektna dokumentacia ! Gratulujem k prvej vlastnorucne ulovenej sonde :-) Ktovie, ci sa v inych sondazkach najde podobne zapaleny clovek ako ty Pavle. Skor si myslim, ze nie. Proste nemas KONKURENCIU :-)

Napísať odpoveď