23.5.2013 00UTC H4343373 Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

23.5.2013 00UTC H4343373 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 23. Mája 2013, 14:43

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : H4343373
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 23.5.2013 00 UTC
Datum a čas nálezu: 23.5.2013 06:21 UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Místo nálezu: Pole jihovýchodně od obce Hlavenec, 50.233035, 14.710736

Vysadil jsem dceru u školy v Brandýse a pokračoval na Benátky nad Jizerou do práce. Věděl jsem, že podle predikce měla noční sonda spadnout někam nad obec Brodce, tedy ještě za Benátky z mého směru. Zavolal jsem 8:07 Zakymu, kam asi tak spadla, protože na skutečný let jsem se v noci nedíval. Už spěchal do práce a že se mi ozve s daty pak. Zastavil jsem na dálnici u krajnice a vytáhl směrovku s ručkou. 8:12 jsem napsal Zakymu SMS, že ji slyším velmi blízko, tedy polohu nebudu potřebovat.

Sjel jsem z dálnice a v podstatě na dálničním mostu se sondu pokusil zaměřit. Musel jsem zařadit několik útlumových článků, bylo jasné, že leží a není to daleko. Trochu rušila nová letící sonda, ale ta byla jasně vertikální polarizace. Vyjel jsem z lesa na otevřený prostor a signál opět skočil naplno. Zařadil jsem poslední útlumový článek a popojel tak, abych mezi starou ležící sondou a novou letící sondou měl asi 90 stupňů úhel, abych letící sondu co nejvíce potlačil. Našel jsem maximum a zrak pustil ve směru ráhna antény po poli až k vysokým stromům. A tam jsem uviděl jasnou světlou anomálii. Byly to zbytky balónu a napnuté bílé lanko se jasně lesklo od vrcholku stromu až na zem. 8:21 jsem poslal MMS s fotkou a textem "Mám ji!".

Vzal jsem si "polní" boty z kufru auta a vydal se do mokrého mladého obilí, které se lesklo ranní rosou. Bylo to asi 150 m tam a 150 m zpět, ale už po 10 metrech jsem vypadal stále stejně. Mokrý až po kolena a rozmočené pole se pěkně lepilo. 8:26 jsem měl sondu v ruce. Vrátil jsem se k autu a vzal si nové ponožky, boty i kalhoty. Je potřeba být připraven na vše. A nyní ta práce...

Zaky poslal pro porovnání souřadnice až v 9:44. Z výšky 962 m už si popoletěla jen 114 m daleko.
Prílohy
casova_osa.JPG
Jak šel čas...
Na_strome.jpg
Od silnice byl vidět světlý balón i lanko
Lanko.jpg
Lanko se hýbalo a občas se zalesklo a na 150 m prozrazovalo, že sonda je až dole
Pod_stromem.jpg
Byla slyšet nejméně na 1,5 km. Ač ležela na zemi.
Auto_obili.jpg
Roste to jako z vody
mokro.jpg
na několika místech pole úplně stála voda
mokro_2.jpg
Prostě pršelo a navíc rosa na obilí
Sonda23051300utc.JPG
Tady byla
Sonda2.JPG
Už moc nepopoletěla od poslední relace
Sonda2.JPG (36.91 KiB) 1979 zobrazení

Napísať odpoveď