22.5.2013 13:00UTC C2826798 Prostějov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

22.5.2013 13:00UTC C2826798 Prostějov

Príspevok od užívateľa Mirek » 23. Mája 2013, 11:06

Typ sondy: RS92 SGPW
HW: C2826798
Frekvence: 402,1 MHz
Místo vypuštění: Prostějov
Datum a čas vypuštění: 22.5.2013 13:00 UTC
Dátum a čas nálezu: 22.5.2013 15:22 UTC
LAT: 49,565370N
LON: 17,438860E

Tento den byly z PV vypuštěny dvě polední sondy. Napřed jsem slyšel "píšťalku" RS80 na 1680 MHz. Tak si říkám "to je zbytečné, jdu od toho". Asi za hodinu jsem zcela náhodně proladil přijímač a slyším další sondu na 402,1 MHz. Byla zatím v malé výšce, ostatní sondy už byly většinou na zemi. Pravděpodobně byla první sonda zničena bouřkou a vypustili náhradní. Proto uvádím čas vypuštění 13:00 UTC. Sonda dopadla do lesa poblíž obce Doloplazy. Je to ode mne asi 15 km, takže jsem sledoval sondu až na zem. Chvíli jsem váhal jestli pro ni mám jet, terén je tam dost náročný, celou noc pršelo, v těch lesích jsou rokle, bažiny a divočáci. Pro jednotlivce je to riskantní, kdyby se mi něco stalo, tak mne tam nikdo nenajde. Tak jsem zavolal Karlovi OK2XHK. Napřed se mu taky nechtělo, ale nakonec jsme se vzájemně vyhecovali a jel jsem pro něho. Karel se vybavil rybářskými holínkami, já jsem volil opačnou strategii, měl jsem jen polobotky abych lépe vylézal z močálů a utíkal před divou zvěří. Dojeli jsme do Doloplaz, vytáhnu nádobíčko a nic, ani stopa po signálu. Tak si říkám, to nemá cenu jedeme domů. V autě jsem si naštěstí všiml, že mám zapnutý attenuátor po včerejším nálezu. Tak jsem ho vypnul a zachytil slabý náznak signálu v předpokládaném směru od lesa. Bohužel na stejné frekvenci byla silná nosná z neznámého zdroje. Napřed jsem myslel, že to bude nějaký oscilátor třeba z televizoru ve vesnici. Ale nebylo to tak, ten signál byl pořád stejně silný i daleko od vesnice. Nejlepší příjem sondy tak nebyl v maximu hlavního laloku antény, ale naopak když se rušivý signál dostal do minima. Nevadí, budu s tím počítat, aspoň to bude těžší. Měl jsem sice GPS a znal jsem souřadnice dopadu, ale nechal jsem je schválně doma, chtěl jsem to dokázat jen pomocí rádia. Cesta byla plná útrap, strmé sestupy a výstupy, přebrodění dvou potoků, v botech to pěkně čvachtalo. Signál měl v lese spoustu odrazů, někdy to bylo stejně silné ze všech směrů. Zaměřoval jsem vždy z více míst a postupně průměroval. Když jsem to potom zpětně vyhodnotil, tak jsme šli téměř po přímce správným směrem (kromě obcházení překážek). Sondu jsme našli na zemi pod stromem a poměrně velký kus balonu na stromě. Ten se nám nakonec podařilo stáhnout. To, že bude hodně latexu jsem předpokládal podle pomalého sestupu, rychlost byla asi poloviční proti včerejší sondě, té zůstalo jen hrdlo balonu. Fotky bohužel moc nevyšly, byla tam tma. Horkou vodní baterku jsme ekologicky zahrabali na místě. Na zpáteční cestě jsme učinili ještě jeden smutný nález. Mrtvola psa přivázaného za zadní nohu. Lidi jsou hovada.
Prílohy
č.sondy.jpg
IMG_20130522_175107.jpg
IMG_20130522_172159.jpg

Napísať odpoveď