25.4.2013 - H2823081 W - 00u

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

25.4.2013 - H2823081 W - 00u

Príspevok od užívateľa Peter » 30. Apríla 2013, 22:55

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : H2823081
Frekvencia : 405.00 MHz
Datum a cas vypustenia : 25.04.2013 00UTC
Miesto vypustenia : Wien
Miesto pristatia : N48.08617 E16.97112 (173m od poslednej znamej polohy), repkove pole.
Najdena 25.4.2013, 4:28L

Po dlhsej dobe opat zacali padat biele skatule do reviru a hned po tej prvej som vystartoval kratko po dopade. Motivaciou pre rychly lov bola sanca ulovit tzv. Helmutovku, cize sondu z Viedne na typickej frekvencii 405,00 MHz, ktore sa zvyknu v noci pocas zostupu vypinat. Tato konkretna sonda padala velmi rychlo, cim sa do kritickeho intervalu vypnutia dostala nizko nad zemou a bola teda sanca na jej nalez.

Pristup na miesto a dohladavanie nebolo nijak narocne. Bola jasna obloha s mesiac bol v splne, pod nohy nebolo vobec potrebne svietit. Signal bol pomerne slaby, ale prichadzal z jedineho smeru, tak som vykrocil do pola. Uz po niekolkych krokoch som zacitil studene mokro v topankach (betar kolchoznik asi vecer zavlazoval), ale hlad po koristi ma hnal dalej po traktorovej stope, az som sa po 250 metroch chodze ocitol na opacnom konci pozemku pri polnej ceste, kde uz S-meter ukazoval na doraz. Sonda lezala len niekolko metrov za cestou v inom poli, silon sa stracal v uz dost vysokej repke na vedlajsom lane, kam sa mi vobec nechcelo (uz som bol mokry dost). Opatrne som potiahol za silon a ten, prekvapivo, nekladol takmer ziaden odpor a po chvili namotavania na prsty som mal zvysok zostavy pri nohach.

Padak nebol vobec otvoreny, jeho spicka bola spojena s odvijacom a hrdlom balona niekolkymi pasikmi latexu a pocas padu zrejme smerovala dole, preto bola sonda rychlo na zemi. Jedinym viditelnym poskodenim bol pretrhnuty pasik teplomera, ale ten sa znicil uz po prasknuti balona, ako dokazuju prijate data.

Sondu som nevypol a hned doma som zmeral napatie baterii: presne hodnoty som si nezapamatal, ale napatie medzi 15000 az 18000 paketmi vzrastlo o 0,2V (narast teploty mal vacsi vplyv ako ubudajuca kapacita). Este dodam, ze vodne nadrzky boli pritomne a neposkodene. Nebola to Helmutovka.
Prílohy
IMG_6796.JPG
miesto pristatia
IMG_6797.JPG
nalezna poloha
IMG_6802.JPG
vsetko pohromade
IMG_6804.JPG
detail (padak ako cerstvo vybaleny)

Napísať odpoveď