7.4.2013 - H2823209 - Viedeň 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
stratocaster

7.4.2013 - H2823209 - Viedeň 00 UTC

Príspevok od užívateľa stratocaster » 24. Apríla 2013, 21:16

Typ sondy: VAISALA RS92-SGPD
HW: H2823209
Frekvencia: 404,5 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas vypustenia: 7.4.2013, 00 UTC
Miesto nálezu: Pole - 2 km severne od Levíc, blízko obce Hronské Kľačany
Dátum a čas nálezu: 7.4.2013, 04:10 UTC
LAT: 48.24691 N
LON: 18.588459 E
LOC: JN98HF09og


Nedeľa 7. apríla 2013
Doterajšie sledovanie dopadov v tomto období smerovalo niekde severne od Nitry, resp. okolo Zlatých Moraviec. Povedal som si, že ak to bude do 20 km, vyberiem sa do terénu, ale tajne som dúfal, že to nedoletí do Levíc, pretože pred pár dňami v tejto lokalite zúrili povodne a polia v okrese boli zaplavené miestnymi potokmi, ktoré sa vyliali hlavne na severe od Levíc. Ale predsa... polnočná sonda 7.4.2013 to mierila presne na moje QTH do Levíc a keď bola cca 3 km nad Levicami, tak sa zvrtla a dopadla cca 2 km od severne od Levíc :shock: Chvíľu som váhal, či sa vybrať do rozbahnených polí, ale zvedavosť mi nedovolila spať, počkal som do rozvidnenia a cca o 06,10 ráno som dorazil na miesto dopadu. Na google street som si pozrel okolie, aby som sa vedel zorientovať, cez pole viedla poľná cesta, ktorá sa začínala vstupom cez vybetónovaný mostík, kde som aj nechal auto...
Keďže som nemal zo sebou rádiostanicu (vybité accu a žiadna smerovka), išiel som na slepo. Vonku bola ešte stále viac tma, ako svetlo, ale naskytol sa mi pohľad pre bohov – pozrel som na močarinu pred sebou a na svoje poltopánky :| . V šere som sa snažil zazrieť červený padák, ale márne. Teraz som bol už rozhodnutý, že si maximálne vybafkám jednu cigaretku a pokochám sa otvoreným priestranstvom, ktoré začínalo byť celkom viditeľné. Zvedavosť vyskúšať zatrávnené okraje traktorom vytlačeného blata na poľnej ceste mi nedala a tak som urobil niekoľko krokov smerom na pole. Na moje prekvapenie to celkom šlo, tak som chcel vyskúšať prejsť čo najďalej, možno oproti brieždeniu, či neuvidím červený padák, pre ktorý by som sa relatívne za pár dní? Alebo týždňov? :?: mohol vrátiť. Aj keď mŕtvolka, ale predsa radšej niečo ako nič...
Po pomalom preskakovaní potôčikov pretekajúcich krížom cez poľnú cestu som zrazu zazrel niečo červené a keď som sa lepšie prizrel, vpravo od červeného sa niečo belelo... Hurá, mám ju :D ...
Zastal som na kraji poľa. Stožiare VN a VVN pretínali pole krížom-krážom a zbiehali sa do rozvodných závodov asi kilometer odo mňa. Skúsil som šliapnuť na jeseň pooranú pôdu a na moje prekvapenie som ostal stáť na prevalenej hrude oráčiny, celkom fajn, skočil som na ďalšiu a na ďalšiu, nič sa nedialo, tak si hovorím, keď som tu, tak vyskúšam prejsť. Chýbalo mi cca 150 m. Asi na 20 skok ? som si chcel oddýchnuť a tak som zastavil. To som asi nemal robiť, lebo sa mi pravá noha začala dosť zabárať :( a keď som si ju chcel vytiahnuť, prevážením sa na druhú nohu sa mi začala zabárať aj tá. Trochu som spanikáril, pretože som cítil, že už nevládzem vytiahnuť nohu z blata (podtlak) a cítil som, ako sa mi vyzúva topánka. Topánka ostala asi v 20 cm blate a ja som ponožkou vstúpil na oráčinu :cry: Jednu ruku som mal už tiež od blata, ale druhú som si nechal čistú, aby som vedel urobiť ešte jeden záber, pokiaľ som nažive, resp. zavolať nejakú pomoc, keby som sa už nevedel vyhrabať :? Nejakým zázrakom sa mi to však podarilo a s topánkou v ruke som sa vymlátil z blata späť na poľnú cestu, kde som si na zatrávnenom kúsku obul zablatenú nohu v ponožke do topánky. Prišiel som k autu, kde som mal náhradné čisté a suché botasky, zablatené topánky s ponožkami som šupol do igelitky, umyl som si ruky v mláke a pobral som sa spokojný domov. Spokojný preto, že som sondu našiel a urobil som všetko preto, aby som ju „zneškodnil“ ;) Potichučky som prišiel domov, aby som nezobudil ženu (asi by to nepochopila), zatvoril som sa v kúpeľni a asi pol hodinu mi trvalo, kým som vyčistil topánky s blatom aj vo vnútri.

Streda 24.4.2013
Po viac ako dvoch týždňoch sa aprílové počasie celkom ustálilo, teploty vyleteli z rekordne nízkych na rekordne vysoké a rozhodol som sa ísť sondu pozrieť. Dosť spontánne, šiesty zmysel mi vravel choď. 24.4.2013 poobede som opäť zastal na mostíku a na „mojej roli“ som uvidel 2 traktory, ako bránia pole. :shock: Poľná cesta už bola suchá, tak som smelo vykročil. Cestou som rozmýšľal, či mi už sondu nezaorali, ale keď som prišiel za úroveň vysokonapäťových stožiarov, uvidel som padák a tak som sa pohol smerom k nemu cez čerstvo pobránenú zem. Ta sa najprv vôbec nelepila, ale asi po 30 metroch som prišiel na miesto, ktoré ešte nebolo traktorom pobránené a hneď som zistil aj prečo – pretože tam bolo ešte blato. Kúsok som sa vrátil a polkruhovým dosť dlhým oblúkom som sa dostal až ku sonde. Bola zapichnutá asi do jednej tretiny v hline vysielacou anténou dolu a keď som ju vytiahol, drôtik bol rovný ako pravítko. Padák bol skrčený od sondy na celú dĺžku povrazu a bol zablatený aj so zvyškami balónu. Urobil som mobilom pár fotiek, odrezal som sondu a padák so zvyškami som cestou zaniesol do jamy vedľa betónového základu stožiaru VVN. Traktoristi po mne celý čas pozerali, cítil som ich pohľady, keď išiel traktor okolo... ale nič sa nepýtali ? aspoň som nič nemusel vysvetľovať. Keby som prišiel o jeden neskôr, pravdepodobne by som sondu už nenašiel. Intuícia ma opäť nesklamala a tak som našiel svoju prvú sondu.
Prvý gratulant bol Lacko OM5LD cez skype (viď foto) 8-)

S pozdravom
STRATOCASTER ;)
Prílohy
13.jpg
12.jpg
11.JPG
10.JPG
09.JPG
08.JPG
07.JPG
06.JPG
05.jpg
04.jpg
03.jpg
02.JPG
01.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 7.4.2013 - H2823209 - Viedeň 00 UTC

Príspevok od užívateľa Miro » 25. Apríla 2013, 17:42

Pozerám že si si už aj vytrpel svoje :) Gratulácia.

gody10

Re: 7.4.2013 - H2823209 - Viedeň 00 UTC

Príspevok od užívateľa gody10 » 26. Apríla 2013, 20:19

No Jozef gratulujem,tak ta bola naozaj zasluzena.A nabuduce rybarske gate. :)

Napísať odpoveď