3.4.2013 - H2823908 - W - 12u Obesenec

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

3.4.2013 - H2823908 - W - 12u Obesenec

Príspevok od užívateľa Peter » 6. Apríla 2013, 16:19

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : H2823908
Frekvencia : 405 MHz
Datum a cas vypustenia : 03.04.2013 12UTC
Miesto vypustenia : Wien
Miesto pristatia : N48.31962 E17.18756, Male Karpaty, zavesena na strome
Najdena 3.4.2013, 17:57L

Sonda preletela hreben Malych Karpat velkou rychlostou a stihla. Obaval som sa, ze by mohla este daleko zaletiet, preto som ju siel pohladat, kym este hra. Signal som znova pocul uz na konci mesta a to som mal antenu polozenu na sedadle, bolo teda takmer iste, ze sa zavesila.

Vybehol som na kopec a sonda hrala ako sialena, dokonca druhu harmoniku som pocul na 200m (odhad). Potvrdilo sa, ze naozaj visi. Sondekiller som nemal a ani by mi nepomohol. Hore poriadne fukalo a sonda tancovala vsetkymi smermi. Bolo by velmi narocne zachytit ju.

Sondu necham dozriet a casom ju pridem skontrolovat.
Prílohy
IMG_6285.JPG
nalezny stav
IMG_6287.JPG
zoooom
Naposledy upravil/-a Peter v 17. Júla 2013, 20:04, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 3.4.2013 - H2823908 - W - 12u Obesenec zdolany

Príspevok od užívateľa Peter » 17. Júla 2013, 19:03

Skor nez napisem niekolko viet, musim spomenut, ze sme tu boli 27.aprila s Matusom a pokusili sme sa sondu stiahnut dole. Nasa vybava na taku vysku ale nestacila. Zopar fotiek je v Dropboxe.

Dnes som sa na miesto vratil s presvedcenim, ze sonda uz URCITE dozrela a najdem ju lezat na zemi. Len pre istotu som zobral vybavu na stromove sondy a to sa mi vyplatilo. Sonda si totiz spokojne visela tak ako minule, iba sa posunula hadam o nejaky meter nizsie a bola zavadena o drobne konariky v neprirodzenej polohe.
IMG_8139d.JPG
IMG_8142.JPG
Pozitivom bolo, ze tentokrat ju bolo dobre vidiet aj zospodu a nebolo nutne triafat naslepo skrz listie ako minule. Vedel som, ze prinesena vybava nebude stacit a bude treba najst dlhsi konar (dlhsi ako minule) na predlzenie celej zostavy. Vdaka intenzivnej cinnosti lesnikov bolo v okoli dostatok materialu, netrvalo dlho najst vhodny kus. Viac casu som stravil viazanim a vyrobou korekcie zakrivenia celej zostavy. Ked uz sa mi zhotovene monstrum podarilo vztycit k nebesam a spravne nasmerovat, stacilo iba stuchut medzi jemne vetvicky a sonda sa prepadla o dva metre nizsie.
IMG_8151.JPG
IMG_8152.JPG
Teraz uz bolo pomerne jednoduche zachytit ju drevenym hakom a stiahnut dole.
IMG_8155.JPG
Ale sonda vzdorovala do poslednej chvile. Po roztrhnuti nite sice nastal volny pad, ale nedopadla na zem. Zastavila sa vo vyske asi styroch metrov pri kmeni stromu:
IMG_8159.JPG

Dostat ju dole - to uz bola lahuodka pre teleskopicku tyc s hakom:
IMG_8160.JPG
IMG_8162.JPG
Sonda bola niekolko mesiacov vystavena vplyvom pocasia (a nesetrneho zaobchadzania pri zachrane) a je to na nej poznat. Ma pokrivene anteny, nalomeny pasik snimacov a pribalenu informaciu pre nalezcu zeru plesne:
IMG_8165.JPG
Pre mna ma ale vyssiu cenu, ako dokonale zachovala polna trofej niekde 5 metrov od cesty.

Lovu zdar

Napísať odpoveď