13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 13. Marca 2013, 20:23

Typ sondy: Vaisala RS92 - SGPD
HW kód: H2413541
Frekvence: 402.699 MHz
Datum a čas vypuštění: 13.3.2013, 12UTC
Místo vypuštění: Kuemmersbruck
Datum a čas nálezu: 13.3.2013, 13:58 UTC
Místo nálezu: pole mezi Dobřejovicemi a Nupaky
Souřadnice nálezu: 49.986565, 14.586279

Celá tako akce byla značně nestandardní. S Petrem VEN jsem se domluvil, že dnes přiveze 7 z jeho 8 nalezených ozonových čidel (-1 čidlo, které si odvezla "liberecká přesila") a podívá se i na start dnešní ozonovky, která poprvé letěla s velkým vídeňským padáčkem. Vše probíhalo v pohodě. Během letu mi Petr zprovoznil mapu v SM i na služebním NB. Po prasknutí balonu se zhoršil signál a než se stačil kompletně vyhodnotit ozon, z přijímače se ozýval jen šum. Jen jako ukázku jsem Petrovi předváděl styl příjmu padající sondy na DC III. Ale na naší frekvenci byl opravdu jen šum. O kousek vedle, na 402.7 MHz nějaká špička byla. Tak jsem se na ní přeladil a naskočil velmi silný signál. Bodejť by ne, když nám téměř nad hlavou plachtila padající sonda z Kuemmersbrucku. Spustil jsem sledovací SW a čekali jsme, kde si sonda sedne. Poslední souřadnice byly 10.2 km daleko, z výšky 412 m/m. Souřadnice azimut/dálka jsem v GE přetransformoval na zeměpisné souřadnice a poslední poloha byla nad polem u dálnice na Brno. Slovo dalo slovo, vzal jsem náš Ic-R20 s Yaginou a Petrovým autem, kde na navigaci nastavil souřadnice, jsme bezprostředně vyrazili. Na okraji Dobřejovic se poprvé ozval zapnutý Petrův přijímač, ale nepodlehli jsme lákání navigace, která nás vedla do slepé ulice. Vesničku jsme projeli a podle orientačího citu pokračovali k hledanému poli. Na křižovatce silnic tvaru Y jsme zkusmo odbočili vpravo, ale bystré oko Petra hned zaregistrovalo padáček. Tak jsme se vrátili do levého ramene Y a našli místo na zaparkování u betonových panelů, které zaslepovaly právě tu cestu, kam nás původně vedla navigace. Sonda byla v oranici, která byla povrchově poměrně zmrzlá a pokrytá slabým sněhovým popraškem. Lanko viselo přes vedení 22 kV. Petr si sáhl, nic nebrnělo, tak odtrhl lanko od sondy. Mne zaujal miniaturní padáček, Petr o něj nestál, tak jsem si ho, i se zbytky balonu, vzal jako dnešní suvenýr. Po návratu na Libuš Petr konečně vyložil ozonová čidla, já jsem se ještě pokusil v krátkosti popsat na posterech odborné činnosti na všech našich odděleních a nakonec jsme se rozloučili.

Rád jsem osobně poznal zkušeného a ochotného sondera Petra. Trochu jsem byl zklamán, že se nám, ani sonderům, nepodařilo zaznamenat podstatnou část pádu dnešní ozonovky s testovaným padáčkem. Tak jsme nemohli posoudit účinnost velkého padáčku. Proto testy zatím přerušujeme a počkáme na situace, kdy to vítr neodfoukne tak daleko. Zato maličký padáček klasickou sondou z Bavorska dokázal zpomalit na pouhých 5.7m/s.

Když jsem vypínal DC III a ukládal obrazovou dokumentaci, zjistil jsem, že poslední PTU data byla přijata z hladiny 962.14 hPa, což se rovná 340 m/m a terén v místě nálezu má nadmořskou výšku 328m!

Pozoruhodné je také to, že jsem se osobně účastnil hledání 5 sond a z toho 2 měly šňůrku přehozenou přes místní rozvod 400 V, 1 x přes 22 kV a 2 x ležely v bezprostřední blízkosti vedení 440 kV! Náhoda?
Prílohy
a01.jpg
Dnešní ozonovka s velkým padáčkem
a02.jpg
Start byl zvládnut uspokojivě, ale odvíječ se zasekl
a03.jpg
Signál bavorské sondy na přijímači DC III
a03.jpg (61.3 KiB) 4107 zobrazení
a04.jpg
Dráha a poslední poloha Azimut Dálka
a05.jpg
Dráha v zeměpisných souřadnicích
a06.jpg
Poslední data GPS a PTU
a07.jpg
Situace na GE. Poslední hodnoty ze tří systémů s rozptylem několika metrů a dopad asi o 25 m dále.
a08.jpg
První vizuální kontakt. Oko lepší než fotka
a09.jpg
Vzhůru do oranice
a10.jpg
Funkční padáček
a11.jpg
Protože sonda visela na vedení 22 kV, hrdě stála, jen anténku měla pod sebou
a12.jpg
Petr a kompletní nález
a13.jpg
Když se trochu boty očistily o sníh, ani nebylo poznat, že se prošly po zoraném poli

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 13. Marca 2013, 23:22

- Co dodat? Pavel řekl naprosto všechno. (A aktuálně! Já píšu LOG vždy až po 10 dnech...)

Pro mě to byl moc pěkný den. Děkuji, Pavle! Viděl jsem něco, o čem jsem jen četl a slyšel. Není nad to to vidět na vlastní oči a slyšet od člověka, co tím denně žije.
A Kuemmersbruck, co se nám objevil pomalu nad hlavou, celkem příjemně překvapil! Dopadl kousek od nás a byla by velká škoda toho nevyužít. Jen jsme si oba mysleli, že to bude trošku akčnější. Zaměřování současně ze dvou míst, druhá harmonická, překonávání překážek, … A ono nic. Žádné stromy, ploty, slepice, žádná voda či skály. Prostě to dopadlo kousek od silnice na pole a bylo to vidět dost daleko.

To vysoké napětí či elektrické vedení (vlastně vedení obecně ;) ) taky nemám rád, ale toto nebylo v noci za deště a nebyl jsem tam sám, jak na podzim někde u Kolína. Tam jsem měl trochu strach na to lanko sahat. Dnes ne.



Udělal jsem i video ze startu sondy O3. Není to žádná úchvatná kvalita, bylo i málo světla a těch 40 sekund (přes 200 m) udržet balón v hledáčku a stále fransfokovat – to je celkem honička.

Kdyby se někdo chtěl přeci jen podívat na něco, co už viděl beztak tolikrát, tady je verze asi 5 MB velká:
http://www.ok2bvg.cz/sonda/chmu_Mp4_O3_130313.mp4

A tady je verze v HD asi 33 MB velká:
http://www.ok2bvg.cz/sonda/chmu_DivX_O3_130313.avi


Doporučuji 23.3.2013 využít den otevřených dveří.
http://www.chmi.cz/files/portal/docs/ru ... _2013.html

Je to z mnoha ohledů zajímavé pracoviště a velmi příjemní lidé.

Přeji pěkný den.

Petr VEN

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Marca 2013, 08:59

Petře, dík za doplnění i pochvalu. :oops:

Dík i za přímý odkaz na video, nemusím strkat to své na YT. Jen je v dnešní době, preferující formát 16:9, kumšt převážně vertikální sestavou balonu, padáčku a sondy vyplnit celý obraz. :(

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 14. Marca 2013, 10:06

Ahoj Pavle. Originálně to mám natočeno 16:9 HD na výšku, ale říkám si, že málo kdo si umí pootočit obraz a bolelo by ho za krkem. Tak jsem to silně degradoval a pootočil už ve střižně. Je fakt, že to nevypadá nejlépe.

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 13.3.2013 12UTC H2413541 Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 15. Marca 2013, 07:46

Je to z mnoha ohledů zajímavé pracoviště a velmi příjemní lidé.
Tak s tymto vyrokom Petre suhlasim.

Pavel a jeho kolegovia su naozaj skveli. To spojenie so sondermi, testy padakov, timeru, odovzdavanie skusenosti a vedomosti... ani to vsetko neviem popisat. Proste SUPER !

Napísať odpoveď