4.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243882 - O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

4.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243882 - O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 13. Marca 2013, 02:07

Typ sondy: Vaisala RS92 - SGPD + O3
HW kód: H1243882 + 6A26675
Frekvence: 403.797 MHz
Datum a čas vypuštění: 4.3.2013, 11:15UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Datum a čas nálezu: 4.3.2013, 14:30 UTC
Vyzvednuto: 4.3.2013, 15:20 UTC
Místo nálezu: Les jihozápadně od obce Olešínky, 1.2 km západně od westernového městečka Šiklův Mlýn
Souřadnice nálezu: 49.479948, 16.146169


Pondělní O3 jsem spojil s předcházející páteční O3. Ač jsem byl autem relativně blízko místu dopadu sondy (či právě proto), ztratil jsem ji ze SM přes kopec ve výšce 2701 m ve 13:24:30 UTC. Nakonec už ve 14:47 UTC jsem ji v dálce uviděl.

Když jsem přijel na předpokládané místo dopadu podle jednoduché extrapolace dráhy, slyšel jsem ji. Sonda byla tentokrát slyšet velmi daleko. (Opačný extrém proti minulému nálezu.) 5x jsem měnil místo mého parkování. V několika místech se směry hádaly, kam vůbec jít. Až jsem si byl jistý, vyrazil jsem. Je pravda, že můj stín už hodně ležel a zdálo se mi, že každým krokem se nějak rychle prodlužuje. To mi na klidu nepřidalo. (Ještě mě dnes čekala ta páteční O3!)

Síla signálu ohromná a občas se to houpalo. Doslova... Prošel jsem opět pole, kolem rybníka, pole, lesík,... Signál burácel. Odladil jsem přijímač, odšrouboval jsem anténu a v dálce na obzoru jsem uviděl v korunách borovic ve světle zapadajícího slunce svítit padáček a někde pod ním jsem tušil i bílou bednu! Jak jsem se přibližoval, uvažoval jsem, jak asi vysoko se sonda houpe. Doufal jsem ve 3 metry. Bylo to snad 7-8 m, možná i víc.

Házet klacky nepomáhalo. Jen bych poškodil sondu. Lanko bylo pevně nataženo přes koruny 3 vysokých borovic a bylo jasné, že padák s balónem jsou jak kotvy ve větvích. Vylézt nahoru nepřipadalo v úvahu.
Chtělo to teleskopickou hůl. (To Vás napadá věcí takto na odlehlém místě, co by si příště všechno člověk měl vzít s sebou. Dost často mě napadne vzduchovka. Ustřelit ten závěs. Ale šlapat už preventivně se zbraní do lesa je přinejmenším nevhodné. A tak nezbývá než uvažovat, co by udělal MacGyver…)
Začal jsem hledat vhodné dlouhé klacky. Znáte to. Uděláte si představu, jak by asi měla ta věc vypadat a pak slevujete a slevujete… Byly krátké nebo silné a těžké. Nechal jsem rádio, anténu, dalekohled a mou bundu ležet pod houpající se sondou a chodil po lese a sháněl stále z větší dálky nějaké klacky.

Musí se uznat, že les byl vyčištěný. (Což nebylo v tomto případě žádoucí.) Nakonec jsem postupně našel 2 celkem rovné klacky a potřeboval jsem je nějak spojit. (A opět: Provázek, izolepa, lanko z nějaké předchozí sondy, tkaničky, … -Ne, neměl jsem nic a boty mám na suchý zip, že.) Jediné, co jsem měl u sebe byl kapesník, dalekohled a kousek tenkého koaxu k anténě. Kožený řemínek dalekohledu hodně pomohl a látkový kapesník úhlopříčně složený taky stačil. (Stále byla v záloze mikina.) Jen při přeložení klacků přes sebe 1m už nestačila délka a jejich hmotnost nad hlavou byla taky po pár sekundách značná a doslova neúnosná. A stále chyběl aspoň půlmetr! Přeložil jsem je nakonec jen asi 50 cm přes sebe, abych na bednu dosáhl. Pak už to šlo, jen chvíli trvalo, než jsem bednu zachytil a provázky v té výšce spolehlivě omotal kolem konce klacku a pak to všechno pomalu stáhl dolů. Moc to nepovolilo, spíše to všechno bylo dost napružené a do poslední chvíle hrozilo, že bedna vystřelí opět do větví. Aby se mi klacky nerozdělaly či nezlomily, nemohl jsem působit silou do boku, musel jsem s nimi lesem couvat a stahovat lanko dolů v ose klacků. Povedlo se!

Když jsem se vracel k autu, bylo jasné, že k té páteční sondě půjdu opět potmě s čelovkou.

Doma jsem se pak díval, kde jsem byl a kudy jsem šel, bylo to asi 1.2 km západně od westernového městečka Šiklův Mlýn, já přijel od jihu od D1, sonda přiletěla od severu. Dalo se k ní dostat autem podstatně blíž. Jen člověk nevěděl, že je tak vysoko a tím pádem tak daleko slyšet.

Petr VEN
Prílohy
foto1.jpg
V tomto rozlišení fotoaparátu v telefonu opravdu vidět není.
foto2.jpg
Tady už je vidět jasně.
foto3.jpg
Je vysoko a drží se!
Napojeno.jpg
Řemínek z dalekohledu a kapesník.
Napojeno2.jpg
Toto vztyčeno nad hlavou a na špičkách už stačilo!
mam.jpg
Je dole!
pondeli1b.JPG
Situace
profily2.JPG
Krajina nebyla členitá, i to bláto na poli šlo, až na ten strom.

Napísať odpoveď