1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 13. Marca 2013, 01:42

Typ sondy: Vaisala RS92 - SGPD + O3
HW kód: H1243851 + 6A26674
Frekvence: 403.797 MHz
Datum a čas vypuštění: 1.3.2013, 11:15UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Datum a čas nálezu: 1.3.2013, 15:28 UTC
Vyzvednuto: 4.3.2013, 17:22 UTC
Místo nálezu: Sázava u Žďáru nad Sázavou – Nové Dvory
Souřadnice nálezu: 49.554448, 15.829813


V pátek 1.3.2013 jsem měl asi 3 důvody, proč jet na Moravu. Jeden z nich byla sonda O3, co měla spadnout někde u Přibyslavi. Po cestě asi 160 km daleko. Na cestu bylo potřeba 2 hodiny.
Protože sonda měla spadnout celkem daleko a na Vrchovině za kopečky, hrozilo, že bych ji z Brandýsa nad Labem nemusel vidět až do použitelné výšky. Tak jsem si vzal SDR, notebook se SM raději s sebou do auta.

Vyrazil jsem tak, abych byl na místě dopadu v pohodě 1 hodinu předem. Tuto rezervu jsem spotřeboval už v Praze na Černém Mostě a ve Štěrboholech ztratil ještě něco navíc. Musel jsem sjet z obchvatu Prahy a čas se nabaloval. Když jsem se dostal na D1 na Brno, sonda už padala a má nervozita rostla. Kdykoliv jsem přidal na rychlosti, uviděl jsem někde policii, jak někoho kasíruje. Tak jsem se raději držel.

Balón praskl až ve výšce 34343 m, ale já byl stejně moc daleko od předpokládaného místa dopadu. Poslední měření jsem měl z výšky 1474 m ve 13:18:14 UTC. Dal jsem si za jízdy po D1 do GPS v autě poslední souřadnice a viděl, že mi chybí ještě 42 minut. A to jsem zohlednil nejrychlejší cestu.
Volal jsem Pavlovi a doufal, že má bližší data. Neměl. Upřesnili jsme si na základě kusých informací místo dopadu (Nížkov – Rosička, což jsem s úspěchem po 20 minutách stálého opakování zapomněl) a nechal jsem se vézt GPS bez přemýšlení dál. Byla to chyba, měl jsem jet raději podle sebe ještě kus po dálnici a až pak po vedlejších cestách i za tu cenu, že bych se kousek vracel.

V obci Sázava se signál na chvilku objevil. Ale jen v úseku asi 200 m. Když jsem popojel, prudce zmizel. Směr byl jasný, ale měl jsem jen jedno měření. Potřeboval jsem někde protnout paprsky. Popojížděl jsem kolem obce, snažil se zachytit signál ještě někde, ale všude bylo ticho. Nejen na ručce, ale i na SDR nebylo nic vidět. Bylo jasné, že někde leží a není na ni moc vidět. Signál ukazoval do lesa a to už jsem pojal podezření. U obce Kopaniny se signál na chvilku zase objevil. Svitla mi naděje. Už jsem myslel, že sonda už nebude slyšet ani na místě, kde jsem ji slyšel před tím, a já pojedu s prázdnou.

Našel jsem optimální místo na zaparkování. Aby auto bylo vidět z daleka jako orientační bod. Vzal s sebou GPS, dalekohled, ručku, anténu a všechny doklady z auta, abych byl klidnější, a vyrazil na pochod. Že by to bylo na poli, to jsem vyloučil. Pohled dalekohledem by bednu i padák odhalil. Od auta jsem měl celkem přehled.
Cestou byl malý lesík a signál se velmi zesílil. Ale v lesíku opět nic. Pole, louka, další les. Sráz a dvoukolejka. Po chvilce kličkování jsem našel cestu, jak přejít trať a nezabít se pádem ze skály v těch zablácených botách. Les, louka, potok. (Pardon, pak jsem se dozvěděl, že toto není potok, ale zárodek řeky Sázavy.)
Signál ukazoval přes vodu, ale to se mi nechtělo a hlavně to ani nešlo. Voda rychlá a studená tak, že kdyby byla ještě studenější, přešel bych ji. A tak jsem šel po levém břehu Sázavy proti proudu. Řeka se dost klikatí a vždy mi svitla naděje, že sonda spadla přeci jen na mém břehu!
Dorazil jsem k nějakým dvěma chatám a poblíž stálo osobní auto. Anténu už jsem musel vyšroubovat a sondu jsem slyšel na samotný anténní konektor, ač jsem byl odladěný 10 kHz bokem. Po prohlížení zahrady okolo chaty a všech stromů kolem mě jsem si krokoval vždy 10 kroků podél řeky a snažil se najít maximum signálu bez ohledu na směr, odkud mi na konektor přijde. Nebylo to úplně jednoznačné. Ale v jednom místě jsem se po desítkách minut zastavil a říkal si, že tady to někde prostě je. Musí!

Velmi pomalu jsem dalekohledem sledoval vše okolo a skenoval všechny anomálie. Padák, zbytek balónu, bedna, provázek, ... Bohužel, v této části lesa a louky za mnou parcelovali a každých pár metrů se nacházel nějaký bílý plastový či dřevěný „patník“ a vrchol měl nastříkaný červeným reflexním sprejem! Co já jich našel!...

Najednou jsem viděl na protějším břehu řeky dalekohledem ve smrčku padáček. Nebyl jsem si moc jistý a po zkušenostech s patníky tomu sám nevěřil. Obcházel jsem to po druhém břehu jak mlsný pes a utvrdil jsem se v tom, že toto JE padáček! Ostatní jsem neviděl.
Zkusil jsem vodu jen rukou, jestli bych to případně přebrodil aspoň teoreticky. Ani náhodou. Studená a rychlá, hloubka až kolem 1m. Toto bylo marné a světla ubývalo.

Šel jsem, ač nerad, k chatě s autem. Daleko široko několik km nikdo. Starší ale velmi vitální pán občas přešel kolem chaty a asi mě dosud neviděl. Zavolal jsem na něj a na 3. zavolání přišel. Nemám rád tyto situace na odlehlých místech. Taky jsem nevěděl, jestli ten člověk tam má svou chatu nebo naopak navštívil nezvaně nějakou cizí a já ho přistihl, že... A co mi v tom případě udělá...

Vsadil jsem na slušnost a techniku. Měl tam větrník a fotovoltaický panel, dřevěný stožár se sítem - ANT na TV. Ale stožár byl kotvený přes dokonale izolované kotvy, každá měla 3 porcelánová vajíčka. A tak jsem současně s pozdravem vychrlil něco o tom, že je určitě technik, jestli náhodou není taky radioamatér, že takto běžně lidi TV anténu neinstalují, a na pozdrav jsem pozvedl zaměřovací (TV) anténu. ;-)
-A udělal jsem dobře. Pán byl ze Slovenska, bývalý radioamatér a voják. Během 10 minut jsme si tykali, povídali si o vysílání, bastlení, sondách, co v tom kdy bylo k nalezení a co z toho používal on a co já, že dělal mikrovlny jako já a v 80. letech ze sond používal tranzistory na oscilátory pro satelitní přijímače, které vyráběl. Známe společné kamarády, byl jsem pozván do chaty a bylo mi nabídnuto přespání, jídlo i pití. Já ale spěchal na Ostravu a potřeboval se dostat k sondě.
Prvotně doufal, že přes řeku položí dlouhý žebřík a já přelezu, ale nedosáhl by a bylo by to o ústa. Mokré kameny, řeka na jaře pěkně vysoká a celkem divoká. Popsal mi tedy cestu, jak to obejít, a nabídl, že mě svým autem, špinavého jako to prase, doveze k mému autu či co nejblíže k sondě z druhého břehu. Přijal jsem. Po 100 m ale jsme s jeho autem zapadli v blátíčku. Snažili jsme se ho vyprostit, ale marně. Nechal ho naprosto v pohodě na lesní cestě, že do rána zamrzne a on si pro něj pak přijde, a doprovodil mě na dohled k mému autu, dali jsme si telefony, rozloučili a já šlapal zpět k autu sám.

Zkusil jsem ještě cestu, co mi poradil, ale za světla jsem se nedostal daleko. Čelovka nestačila a měl jsem toho celkem dost. Každou chvíli jsem někam zahučel a byl jsem mokrý, špinavý a zmrzlý. Zaznamenal jsem si GPS souřadnice sondy a jel do Ostravy, že se pro sondu vrátím cestou zpět domů. Bylo jasné, že tuto sondu nikdo jen tak náhodně nenajde. Maximálně tento člověk a ten mi ji chtěl nechat u sebe v chatě. Terén byl velmi nepřístupný, ohromný sráz a asi 4 m nad řekou ve stromku padáček. Kdo ví, kde je ještě sonda…


Vracel jsem se až v pondělí, protože jsem cestou chtěl vzít následující O3 sondu, co snad spadne nedaleko. (Bylo to nakonec 33 km autem od jedné k druhé.) Ale ta taky zabrala nějaký čas a na toto místo jsem se vracel až se hodně šeřilo.

Na Google Map jsem si v klidu předem našel nejlepší přístupovou cestu z druhé strany od obce Nové Dvory. Bylo to asi 1.5 km ze státní cesty a chtěl jsem si ušetřit každý krok, tak jsem zajel až k místnímu hnojišti. Ještě to bylo 1,1 km k sondě. Vzal jsem si jen telefon, 2x čelovku, nastavil GPS a šel. Překonal pole, les, potok i příkrý sráz až k vodě, kde na mě čekal padáček a zbytek balónu, který před tím vůbec nebyl vidět.

Posledních 30 m jsem opravdu opatrně sestupoval v zablácených botách skoro kolmo po skále dolů (-Nechte mě přehánět dál, ono i 70 stupňů, když to klouže, je dost. A navíc nezapomeňte, že strach má velké oči! ;-) ) a držel se jen za smrčky vyrůstající ze skalních puklin. Když jsem se dostal k padáčku a zatahal za lanko, zjistil jsem, že vede skoro kolmo zase zpět nahoru! A tak jsem nechal padáček na místě, polohlasem si vynadal a něco mumlajíce zase lezl nahoru. Bednu jsem našel na zemi pod smrčkem, autenticky vyfotil mobilem při světle čelovky a šel k autu. Tedy... -to jsem si aspoň myslel.

Vyšel jsem z lesa a bylo mi divné, že tentokrát jsem nemusel překonávat potok jako cestou k sondě. Vyšel jsem na rozmočené pole a v naprosté tmě šlapal dál. Pak mi to bylo už dlouhé, protože auto už tu dávno mělo někde být. Tma jako v pytli. S klíčem s DO nad hlavou jsem zkoušel odpípnout dálkovým ovládáním, ať mi auto zabliká, kde je. Nereagovalo. V GPS došly baterie a vydržela sotva minutu po zapnutí. A to sotva stačilo k tomu, aby posbírala družice a řekla, kde je. Věděl jsem, že auto bylo od sondy 1100 m. Tak jsem vždy nahodil GPS a šlapal po poli, až jsem našel tu kružnici 1100 m od sondy a pokračoval po ní. Občas jsem GPS znova nahodil a kontroloval svůj směr. Do toho si občas pípl ovladačem, jestli už mě auto slyší. Přešel jsem kolmo jednu polní cestu, druhou polní cestu a až potom jsem narazil na asfaltku k hnojišti a na své auto. Celkem rád jsem ho zase po čase viděl!

Když jsem sondu vyzvedl, volal jsem kamarádovi z chaty. Byl rád a zval mě aspoň na kafé či čaj. Když jsem si uvědomil tu cestu k němu a zase pozpátku v tomto terénu ještě jednou, opravdu jsem slušně odmítl. Ale v létě se určitě stavím!

Po 4 dnech se mi ozval, že by se podíval po tom padáčku, ale nemůže to místo najít. Až na 3 další telefony jsem ho navedl až na místo, kde si padáček vzal. Opravdu to nebylo přehledné a běžně dostupné místo.

- Co Vám budu povídat, prostě běžná akce na 2 hodiny. Šeď, šeď a zase jen šeď. :D :D

Tato sonda je velmi zasloužená. Dopadla daleko od domu. Slyšet byla ze silnice opravdu jen ve směru údolí řeky a kousek ve směru železnice zaříznuté do skály. Kdybych měl profilovou mapu krajiny, mohl jsem to odvodit i na místě. Naštěstí vysílala. Bez VF signálu bych neměl žádnou šanci ji objevit. I když jsem byl cca 8m od ní, nebyl jsem si v dalekohledu jistý, jestli to je či není padák. Na fotce je přidán kontrast, aby byla k poznání. Bedna nebyla vidět vůbec. Našel jsem ji 2 hodiny a 14 minut po pádu a z toho jsem ještě přes hodinu jel autem a neslyšel ji. Pěkná etapová akce. Kéž by jich bylo víc. A celoročně.

Petr VEN
Prílohy
SazavaO3patek1.jpg
Vidíte snad někde padáček?
SazavaO3patek2.JPG
-Je tam!
Situace1.jpg
Trošku nepřehledná situace...
profily.jpg
Není v měřítku.
SazavaO3_mam.jpg
Konečně!

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa Zaky » 13. Marca 2013, 09:12

Úžasný zážitek! Proč by sonda padala někam na pole, kterých je kolem dost, když může zapadnout do nepřístupného údolí :-) Gratuluji k zaslouženému úlovku.

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa Peter » 13. Marca 2013, 09:29

Zazitky takehoto druhu su nezabudnutelne. Potom sa cloveku ani nechce pre sondu na poli 10 km od baraku.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 13. Marca 2013, 09:38

Gratulace k nálezu a pochvala za literární výkon. Pěkně se to čte.
73 Mirek OK2BUH

Užívateľov profilový obrázok
martinellicz
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 25. Marca 2012, 17:41
Bydlisko: Kolín, CZ

Re: 1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa martinellicz » 13. Marca 2013, 12:24

Perfektní log, Petře :D Pochopitelně velká gratulace k zaslouženému nálezu a k podanému výkonu :-)

Užívateľov profilový obrázok
Boky PV
Lovič
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 4. Februára 2013, 20:10
Bydlisko: Vrahovice Okr.Prostějov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1.3.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243851 - O3

Príspevok od užívateľa Boky PV » 13. Marca 2013, 18:33

Ahoj Gratuluji k super ulovku :)

Napísať odpoveď