Fanúšik

Priestor pre príspevky nových užívateľov fóra.
Pravidlá fóra
Príspevky komerčného charakteru a príspevky nesúvisiace zo zameraním fóra budú odstránené spolu s vašim užívateľským účtom.
Toto fórum nieje indexované Googlom a inými vyhľadávacími nástrojmi.

If there will be any commerical posting then it will be deleted. Your user account will be deleted too.
This forum is not indexed by Google and other search engines.
Napísať odpoveď
majicek

Fanúšik

Príspevok od užívateľa majicek » 18. Júna 2013, 20:16

Ahoj!
Do tajov hľadania rádiosond ma zasvätil moj kamarát a parťák Marek z Trenčína. Chodíme spolu na vysokohorské túry a lietať s teplovzdušnými balónami, je to naozaj šikovný chalan, ktorý sa fakt vyzná a má neskutočné orientačné schopnosti.
8.5. ma vytiahol na blízku Moravu, asi hodinku cesty z Trenčína, presnejšie za obec Loučka (blízko Slavičína). Tá rádiosonda, ktorá tam údajne spadla tam niekde ležala už 2 týždne. Marek to konzultoval s chalanmi z fóra, niektorí vraj navrhli skúsiť šťastie, iní odporúčali vykasľať sa na to, bol to predsa len dosť dlhý čas...
Napriek tomu sme boli veľmi dobre vybavení, hneď som dostal do ruky vysielačku a GPS. Vyrážali sme z bodu posledných zaznamenaných súradníc rádiosondy, Marek mal všetko vypočítané, rozdelili sme sa a postupovali v určenej lokalite cik-cak. Bolo to tam naozaj pestré - rúbaň s ihličnatou mladinou v strede, hustý mladý smrekový les po pravej strane (nebolo vidieť ani oblohu) a bukový les s vysokými stromami na ľavej strane. Len pripomeniem, že to bolo nie len moje prvé hľadanie sondy, ale aj Marekove.
Po takmer trojhodinovom motaní sa po lokalite (inak veľmi krásne prostredie, vôňa lesa, potôčik, zver...) sme sa stretli a doriešili ešte jednu maličkosť - odčítať našu aktuálnu nadmorkú výšku od celkovej hodnoty - počítali sme totiž s hodnotou, akoby sonda spadla na "nulu".
No a 2 minúty po upresnení výpočtu začal Marek tancovať a pospevovať si.
ZBADAL JU!!! Prezradili ju zapadajúcim slnkom nasvietené biele šnúry (bolo okolo 18.00) prevesené cez asi 10m vysoký smrek. Sonda bola len pár metrov od lesnej cesty, ktorá viedla okolo už spomínanej rúbane. Inak, pri mojom cik-cakovom prehľadávaní terénu som ju už predtým minul asi o 20 metrov (zistil som podľa GPS-ky, na ktorej bola presne zaznačené trasa, čo som prešiel).
Veľmi fajn zážítok a dobrá skúsenosť. Chytilo ma to za srdce.
Ak by to bolo možné, prosím, posuňte ma z tejto čakárne, chcel by som vidieť a poznať viac ... Ďakujem.

Marián alias "Majiček" z Trenčianskych Teplíc
Prílohy
Radiosonda 8.5.22013.jpg
Ja

Napísať odpoveď